Muhammad Ali Sadpara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muhammad Ali Sadpara
AliSadpara.jpg
Narození 2. února 1976 (44 let)
Gilgit - Baltistán
Znám jako jako první v zimě vystoupil na osmitisícovku Nanga Parbat (2016) spolu s dalšími dvěma horolezci
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muhammad Ali Sadpara (* 1977 Sadpara Gilgit-Baltistán Kašmír Pákistán) je pákistánský horolezec. Během své kariéry vystoupil na čtyři pákistánské osmitisícovky, na Nanga Parbat jako první v zimním období.

Do 22 let pracoval jako zedník, od roku 1999 působí jako horský nosič a v roce 2004 se začal účastnit expedic do vysokých hor i jako vysokohorský průvodce a horolezec. Dosud se účastnil 18 expedic na nejvyšší hory světa, z toho čtyř v zimním období. S výjimkou K2 vystoupil na všechny osmitisícovky v Pákistánu. Kromě toho vytvořil také novou trasu na sedmitisícový Spantik.

Jednou vystoupil na Broad Peak, Gašerbrum I i Gašerbrum II. Na Broad Peaku se s polskými týmy snažil i o první zimní výstup v letech 2009 a 2011. Při jednom z pokusů dosáhl výšku 7830 m n. m. V roce 2016 se účastnil mezinárodní expedice na Nanga Parbat. Původně působilo na hoře více expedic, posléze někteří z horolezců odjeli a zbylí se spojili do jediného týmu. Simone Moro, Alex Txikon a Ali Sadpara dosáhli 26. února 2016 jako první lidé vrcholu této osmitisícovky v zimě. Jedinou osmitisícovou horou nevylezenou v zimě tak zůstává K2.

Úspěšné výstupy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Muhammad Ali na polské Wikipedii.