Muž, který spadl na Zemi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Muž, ktorý spadol na Zem
Autor Walter S. Tevis
Původní název The Man Who Fell to Earth
Překladatel Marta Kastlová
Vladimír Ruppeldt
Inka Hermanová
Obálku navrhl Karol Rosmány
Země Spojené státy americké
Edice Labyrint (č. 135)
Žánry Science fiction
Vydavatel USA Gold Medal Books
Československo Smena
Datum vydání USA 1963[1]
Československo 1988[1]
Typ média tištěné, brožované
Počet stran 407 (celá antologie)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muž, který spadl na Zemi (anglicky The Man Who Fell to Earth) je vědeckofantastický román amerického spisovatele Waltera S. Tevise vydaný v roce 1963.[1] Příběh byl zfilmován.[2]

V roce 1988 vyšel román slovensky v nakladatelství Smena jako antologie Planéta exilu společně se dvěma dalšími příběhy (Dvojníci v čase od Boba Shawa a Planéta exilu od Ursuly K. Le Guinové) pod názvem Muž, ktorý spadol na Zem.[3][1]

Námět[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o příběh mimozemšťana, který se pokouší na Zemi sehnat pomoc pro svou jadernými válkami zbídačenou planetu Antheu. Výměnou nabízí poznatky vlastní vědy. Naráží však na zášť a nenávist, přestává se v lidské společnosti orientovat, což jej dovede k alkoholu. Nakonec ztrácí i možnost návratu na vlastní planetu.

Filmová adaptace[editovat | editovat zdroj]

V roce 1976 román zfilmoval britský režisér Nicolas Roeg, který do hlavní role obsadil zpěváka Davida Bowieho. Film nese stejný název jako román - Muž, který spadl na Zemi (anglicky The Man Who Fell to Earth).[4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d NEFF, Ondřej; OLŠA, Jaroslav. Encyklopedie literatury science fiction. Praha: AFSF, 1995. ISBN 80-85390-33-7. Kapitola Walter S. Tevis, s. 382. 
  2. ASIMOV, Isaac. Těžká planeta. Praha: Triton, 2005. ISBN 80-7254-240-0. Kapitola Hop - a skok! (Walter S. Tevis, úvod), s. 359. 
  3. LE GUINOVÁ, Ursula K.; TEVIS, Walter; SHAW, Bob. Planéta exilu. Bratislava: Smena, 1988. Kapitola tiráž, s. 407. (slovensky) 
  4. Muž, který spadl na Zemi v Česko-Slovenské filmové databázi
  5. (anglicky) The Man Who Fell to Earth v Internet Movie Database

Literatura[editovat | editovat zdroj]

NEFF, Ondřej; OLŠA, Jaroslav. Encyklopedie literatury science fiction. Praha: AFSF, 1995. ISBN 80-85390-33-7. Kapitola Walter S. Tevis, s. 382.  (česky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]