Mravenec argentinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Mravenec Argentinský

alternativní popis obrázku chybí
Linepithema humile - dělnice
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: blanokřídlí (Hymenoptera)
Podřád: štíhlopasí (Apocrita)
Čeleď: mravencovití (Formicidae)
Podčeleď: Dolichoderinae
Rod: (Linepithema)
Binomické jméno
Linepithema humile
Mayr, 1868
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mravenec argentinský (Linepithema humile) je druh mravence pocházejícího původně z Argentiny, dnes invazně rozšířeného po celém světě.

Pochází z argentinských pamp. Ve své původní vlasti si vytváří kolonie, kolem kterých si hájí své území i před mravenci téhož druhu z hnízda vzdáleného třeba jen stovky metrů. Podobně jako mravenec faraon, se ve 20. letech 20. století tento druh rozšířil ze své původní domoviny do Evropy a později na další kontinenty. V jižní Evropě v současnosti tento mravenec tvoří největší známou kolonii mravenců rozprostírající se v délce asi 6 tisíc kilometrů od atlantského pobřeží Španělska přes jižní Francii až po severní Itálii. Tvoří ji miliardy jedinců žijící v miliónech hnízd, kteří však na rozdíl od své původní pravlasti navzájem spolupracují. V severnějších oblastech Evropy žije především ve sklenících.

V roce 1990 dorazil druh také na Nový Zéland. Na boj s ním bylo později vyhrazeno asi 68 miliónů novozélandských dolarů ročně; v roce 2011 však bylo zjištěno, že stavy mravenců argentinských na Novém Zélandu výrazně klesají, a to bez přispění člověka.[1] Bylo pozorováno, že kolonie na desítkách míst náhle vymírají. Odborníci vyslovili domněnku, že příčinou by mohla být malá genetická rozmanitost, v jejímž důsledku se mravenci stali málo odolní vůči nemocem.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Alien ants vanish. New Scientist. prosinec 2011, čís. 2841, s. 4-5. Dostupné online. ISSN 0262-4079. (anglicky)