Mount Isa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mount Isa
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška356 m n. m.
StátAustrálieAustrálie Austrálie
Mount Isa
Mount Isa
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel17 936 (2021)[1]
Správa
Vznik1923
Oficiální webwww.mountisa.qld.gov.au
PSČ4825
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mount Isa je hornické město v Austrálii. Nachází se na Leichhardtově řece v severozápadní části státu Queensland, od Brisbane je vzdáleno 1800 km. Žije v něm přibližně 18 tisíc[1] obyvatel.

Město se nachází na území domorodého kmene Kalkadoonů. V roce 1923 zde prospektor John Campbell Miles objevil bohatá naleziště kovových rud, což vedlo k založení osady. V roce 1968 byla Mount Isa povýšena na město. Firma Mount Isa Mines produkuje stříbro, olovo, zinek a měď.[2] Podle statistiky z roku 2011 pracuje v těžebním průmyslu 28 % obyvatel města.[3] Výzkumy prokázaly u místních dětí zvýšenou hladinu těžkých kovů v organismu.[4] Okolí Mount Isy je dobytkářskou oblastí, ve městě se pořádá největší australské rodeo.

Mount Isa leží v nadmořské výšce 356 m. Oblast má semiaridní podnebí, jako zdroj pitné vody byla vybudována přehrada Moondarra. Významnými turistickými atrakcemi v okolí města jsou národní park Boodjamulla a archeologická lokalita Riversleigh. Městem prochází dálnice Barkly Highway.

Město Mount Isa zaujímá rozlohu 43 188 km². Je proto uvedeno v Guinnessově knize rekordů jako sídlo s největší plochou na světě a cesta z centra na předměstí Camooweal, dlouhá 189 km, je pokládána za nejdelší místní komunikaci na světě.[5]

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Dostupné online.
  2. Mining Technology Dostupné online
  3. Queensland Places Dostupné online
  4. News Pty Dostupné online
  5. Aussie Towns Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]