Motovilicha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Továrna na počátku 20. století

Motovilicha (Мотови́лиха) je bývalé ruské město na Urale, dnes východní předměstí Permi pod názvem Motovilichinský rajón. Proslavily je Motovilichinské závody, jeden z nejdůležitějších strojírenských podniků v Rusku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1736 založil historik a politik Vasilij Tatiščev továrnu na zpracování mědi na soutoku řek Kama a Motovilicha (její název pochází z permjackého výrazu motovilja - nezamrzající). Postupně se z ní stalo důležité centrum zbrojního průmyslu. Okolí se zalidňovalo a patřilo k nejvyspělejším částem carského impéria, v roce 1886 se stala Motovilicha první elektrifikovanou obcí na Urale. Zároveň sílilo dělnické hnutí, v roce 1905 zde bylo jedno z center revoluce. V roce 1926 byla Motovilicha povýšena na město, v roce 1931 byla přejmenována na Molotovo (podle Vjačeslava Molotova) a v roce 1938 připojena k městu Perm (město).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 měla Motovilicha kolem 180 086 obyvatel,[1] starostou je Sergej Malcev. Rajón se vyznačuje velkým procentem lesních ploch. Hlavním zaměstnavatelem je otevřená akciová společnost Motovilichinské závody, vyrábějící převážně kulomety a raketomety, dále např. jeřáby, závaží nebo zařízení pro těžbu ropy. Za první světové války pocházela z Motovilichy pětina ruských zbraní, za druhé světové války dokonce čtvrtina. První výstřel na německém území padl v roce 1944 z houfnice ML-20 vyrobené právě v Motoviliše.

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Nedaleko Motovilichy byl údajně v létě 1918 zastřelen bolševiky bratr posledního ruského cara Michail Alexandrovič.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Численность населения районов и городских населённых пунктов субъектов Российской Федерации [online]. Moskva: Федеральная служба государственной статистики, 2011 [cit. 2012-03-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-08-03. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]