Mosulská přehrada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mosulská přehrada
Poloha
Kontinent Asie
Stát Irák
Kraj Ninive
Souřadnice
Hydrologické údaje
Povodí řeky Tigris
Přítok Tigris
Odtok Tigris
Hráz
Výška hráze 113 m
Délka hráze 3,4 m
Vodní elektrárna
Počet turbín 4 × 187,5 MW
  4 × 15,5 MW
  2 × 120 MW
Ostatní
Začátek výstavby 1980

Mosulská přehrada, původně nazývaná Saddámova přehrada, je největší přehrada v Iráku a čtvrtá největší na Blízkém východě. Nalézá se na řece Tigrisguvernorátu Ninive. Stavba přehrady, která se měla stát symbolem moci Saddáma Husajna, byla zahájena v roce 1980. Otevřena byla v roce 1986 a od té doby vyžaduje kvůli nestabilnímu sádrovcovému podloží neustálou údržbu a rekonstrukce.

Přehrada, jejíž výstavba stála 1,5 miliardy dolarů (32 miliard korun), pojme 12 miliard kubických metrů vody. Generátory jsou schopny vyrobit 1 010 megawattů elektřiny.[1]

Problémy s podložím[editovat | editovat zdroj]

Kvůli sádrovcovému podloží na přehradě trvale probíhají opravné práce, hráz je zpevňována betonovými injektážemi. Podle Richarda Coffmana z univerzity v Arkansasu se provádějí 24 hodin denně šest dní v týdnu. Americká vláda za opravy hráze od roku 2003 utratila 30 milionů dolarů.[1]

Možné důsledky kolapsu[editovat | editovat zdroj]

Případné protržení přehrady by bylo fatální zejména pro Mosul, který se nachází 30 kilometrů od ní. Přílivová vlna by mohla zničit až 70 % města.[2] Ohrožena by byla i města Tikrít, Samarra, možná i Bagdád.

Boje v létě 2014[editovat | editovat zdroj]

Počátkem srpna 2014 přehradu obsadili ozbrojenci Islámského státu a její okolí zaminovali.[3] V oblasti tak panovaly obavy z toho, že islamisté sníží dodávky vody nebo elektřiny, podle méně pravděpodobného scénáře vyhodí hráz do povětří a zatopí města a rozsáhlé oblasti pod přehradou. Po deseti dnech ji však kurdské a irácké vládní síly za podpory USA dobyly zpět.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Hráz Mosulské přehrady praská. Místní se bojí min a odvety islamistů. iDNES.cz [online]. 2014-8-20. Dostupné online. 
  2. Irák nezničí válka, ale voda. Tyden.cz [online]. 2007-8-8. Dostupné online. 
  3. Islamisté zaminovali největší přehradu v Iráku. Novinky.cz [online]. 2014-8-18. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]