Most Čínsko-korejského přátelství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Most
Čínsko-korejského přátelství
Vlevo most Čínsko-korejského přátelství, vpravo starší zničený most končící uprostřed řeky
Základní údaje
Státy Čínská lidová republika
Přes řeku Amnokkang
Doprava silniceželeznice
Otevřen 1943
Souřadnice
Parametry
Typ přechod mezi
Čína ČínouSeverní Korea Severní Koreou
Materiál ocel
Délka 940 m
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Most Čínsko-korejského přátelství (čínsky v českém přepisu Čung Čchao jou-i čchiao, pchin-jinem Zhōng Cháo yǒuyì qiáo, znaky zjednodušené 中朝友谊桥, tradiční 中朝友誼橋, korejsky 조중우의교Čočdžung uŭikjo) je kombinovaný 940 metrů dlouhý silniční a železniční most přes řeku Amnokkang spojující město Tan-tung v provincii Liao-ning Čínské lidové republiky s městem Sinŭidžu v provincii Severní Pchjongan v Severní Koreji.

Patří mezi nejdůležitější přechody mezi Čínskou lidovou republikou a Korejskou lidově demokratickou republikou. V roce 2004 procházelo 70 % vývozu z Čínské lidové republiky do Severní Korey přes Tan-tung.

Most byl postaven Japonci v období od dubna 1937 do května 1943, kdy Japonské císařství zahrnovalo Koreu na levém břehu řeky a na pravém břehu řeky v Mandžusku mělo svůj loutkový stát Mandžukuo.

V tomto místě se nejedná o nejstarší most. Dodnes stojí zhruba 60 metrů po proudu od něj z čínské strany zbytek staršího mostu postaveného v období od května 1909 do října 1911. Během Korejské války byly oba mosty v období od listopadu 1950 do února 1951 bombardovány americkými bombardéry B-29 a B-17 ve snaze odříznout Severokorejce od čínského zásobování. Opraven byl pouze novější most, starší je z čínské strany přístupný jako atrakce a na jeho konci jsou namontovány dalekohledy, kterými se mohou turisté dívat do Severní Koreje.