V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.

Moritz Adler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Moritz Adler
Narození 12. července 1850
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 29. listopadu 1920 (ve věku 70 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání fotograf
Příbuzní Leopold Adler (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Příbuzenstvo
bratr Leopold Adler
Figurína Josefa Drásala na Národopisné výstavě r. 1895; tyče po straně ukazují průměrnou výšku lidí v té době

Moritz Adler (12. července 1849, Praha-Nusle[1]29. listopadu 1920, Praha) byl český fotograf se zaměřením na tvorbu portrétů.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Moritz Adler měl asi 10 sourozenců, vyrůstal v Praze-Nuslích a otec Markus Adler měl chemickou výrobnu. Jako fotografický živnostník zřejmě začínal v Kronstadtu v Sedmihradsku, asi v roce 18701871 si zde zřídil fotografický ateliér. Z tohoto ateliéru se dochovaly vizitky. Od roku 1872 začal ateliér fungovat pod názvem "Bratři Adlerové" a od roku 1875 byl hlášen v tomto ateliéru pouze Moritzův bratr Leopold. Leopold Adler se pomalu stal jedním z nejvýznamnějších fotografů jihovýchodní části Rakousko-Uherska, Sedmihradska (součásti dnešního Rumunska), a to díky nejenom portrétní tvorbě ale hlavně místopisnou fotografií. Dle údajů z pražských archivů i další sourozenec, Adolf Adler, byl "fotografem v Sedmihradsku".

Moritz Adler zřejmě roku 1875 ze Sedmihradska odešel a po šest let nemáme žádné záznamy o Adlerově fotografické tvorbě. Pravděpodobně hledal uplatnění jako fotograf v jiných městech. Roku 1881 si zažádal o povolení fotografické živnosti v Praze na Novém Městě, jeho žádosti bylo vyhověno. Nejdříve sídlil v ulici Žitné a časem roku 1883 založil ještě filiálku v ulici Na příkopě. Později, od roku 1890, přesídlil svůj ateliér do Charvátovy ulice naproti Platýzu (předtím zde sídlil fotograf Hassel).

Roku 1891 se v Praze konala Jubilejní výstava a Národopisná výstava roku 1895, na obou se prezentoval s vlastním stánkem. Vydal kabinetky s pohledy z těchto dvou výstav. Později kolem roku 1897 nechal vystavět pobočné závody v Benešově a Karlových Varech, čímž si získal významnou pověst. Z jeho ateliérů zůstaly průměrně kvalitní fotografie, známé jsou signované místopisné a žánrové fotografie a dále světlotisková pohlednice, vydaná vlastním nákladem (Inkanonizace Skrbenského). Adler nebyl jen živnostenský fotograf, byl také aktivní v podnikání (filiálky, prezentace na výstavách, vydavatelská činnost).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a obřízce židovské náboženské obce Praha Michle

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]