Morihei Uešiba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Morihei Uešiba (植芝 盛平, Uešiba Morihei; 14. prosince 188326. dubna 1969) byl velkým učitelem bojových umění a zakladatelem aikida. Studenty aikida je také často titulován jako Kaiso (開祖) – „zakladatel“ nebo Ósensei (翁先生) – „velký učitel“.

Život

Morihei Uešiba se narodil v Tanabe, prefektura Wakajama, Japonsko 14. prosince 1883. Během Moriheiova dětství žila rodina v Maizuru (prefektura Kjóto). O bojová umění se začal zajímat poté, co viděl, jak byl zbit jeho otec. To ho hluboce zasáhlo. Poté, co se se ženou v roce 1912 přestěhoval na sever ostrova Hokkaidó, začal trénovat aiki-džúdžucu školy Daitó-rjú (大東流合気柔術) pod vedením Sókaku Takedy.

Poté, co Uešiba opustil Hokkaidó, dostal se pod vedení Onisaburó Degučiho, spirituálního vůdce sekty Ómoto-kjó v Ajabe. Během svého působení v sektě se seznámil s politickými špičkami a jako učitel bojových umění v Ajabe začal členy sekty trénovat. Posléze se vypravil do Mongolska založit utopickou kolonii Ómoto-kjó.

Uešiba se později od obou učitelů distancoval, ačkoli jejich vliv byl pro Aikidó nezanedbatelný. Bojová umění se pro něj pozvolna stávala mnohem více životním stylem než pouhými technikami. I proto se během druhé světové války stáhl do ústraní a Aikidó nevyučoval.

Morihei Uešiba zemřel 26. dubna 1969.

Legendy

  • O Uešibovi koluje mnoho legend. Prý dokázal srazit svého oponenta pouhým výkřikem nebo jej položit na zem pouhým pohybem bez jediného doteku.
  • Studenti jej mohli napadat kdykoli, on je prý však většinou upozornil, ať jej nenapadají, neboť cítí, že se o to právě chtějí pokusit.
  • Mnoho jeho žáků vzpomíná na to, že jej nebyli sto zasáhnout mečem, ačkoli byli o mnoho let mladší a v kondici.

Související články

Doporučená literatura

Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Morihei Uešiba

  • Jiří Krejčí (1999) Ó-Sensei Morihei Uešiba: život, osobnost a dílo zakladatele aikidó. Temple, Adamov, 171 pp., ISBN 80-901641-6-1.
  • John Stevens (2006) Nepřemožitelný bojovník: obrazový životopis Moriheie Uešiby, zakladatele aikidó. Fighters Publications, Praha, 255pp., ISBN 80-86977-02-1.