Moravský Krumlov (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámek Moravský Krumlov
pohled od jihozápadu
pohled od jihozápadu
Základní informace
Sloh renesanční
Výstavba 13. století
Přestavba 17. století
Stavebník páni z Obřan
Současný majitel Město Moravský Krumlov
Další majitelé Páni z Lipé, Lichtenštejnové
Poloha
Adresa Zámecká 1, Moravský Krumlov, ČeskoČesko Česko
Ulice Zámecká
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 12029/7-6579 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Moravský Krumlov je zámek v Moravském Krumlově v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. Zámek byl postaven ve 40. letech 13. století původně jako hrad, přestavěn na zámek byl v 17. století. Nachází se na Zámecké ulici v severní části Moravského Krumlova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní hrad byl postaven nejdříve ve 40. letech 13. století, ale první potvrzená písemná zmínka o něm pochází až z roku 1289. V té době byli jako jeho purkrabí uváděni páni z Obřan. Hrad byl původně zřejmě italským kastelem, tzn. že měl původně čtyři nárožní věže. Mezi lety 1313 a 1315 přešel hrad do majetku pánů z Lipé, kteří jej drželi až do roku 1368. V tomto roce prodává Jindřich III. z Lipé panství i s hradem pánům z Kravař. Za těch došlo ke stavebním úpravám hradního areálu. Po vymření pánů z Kravař se hrad dostal opět do rukou pánů z Lipé.

Ti jako jeden z nejvýznamnějších rodů přestavěli krumlovský hrad na reprezentativní zámek ze skupiny tzv. moravských arkádových zámků. Je pravděpodobné, že podle tohoto vzoru byly stavěny další zámky, např. v Bučovicích, Rosicích, Náměšti nad Oslavou, Bohuticích, Hrubšicích atd. Datace přestavby je mezi odborníky diskutovaným tématem. Jisté stavební úpravy měly proběhnout již v roce 1613, ale stěžejní období přestavby spadá do 60. let 16. století. Na arkádách je vročení 1562, které bylo potvrzeno dendrochronologickým průzkumem krovů na západním křídle zámku, a tak je pravděpodobně opravdu rokem dostavby této části arkád.

Moravskokrumlovský zámek je výjimečný jednak tím, že arkády se na nachází na třech stranách nádvoří (severní, západní a jižní), jednak tím, že jsou umístěny ve všech patrech zámku a nejsou pozdějšími úpravami dotčeny, tzn. zaskleny jako např. zámku v Náměšti nad Oslavou. Stavitelem byl zřejmě Leonardo Garo di Bisono, italský architekt z oblasti Lugánského jezera, jehož náhrobní kámen je umístěn v kostele Všech Svatých. Rovněž jeho náhrobek je mimořádný tím, že jde o první polofigurální náhrobek v českých zemích. Stavitel je na něm zobrazen s pravítkem a kružítkem. Významnost zámku a vůbec pánů z Lipé potvrzuje také to, že na něm v roce 1537 působil světoznámý lékař Paracelsus. Éra pánů z Lipé v Moravském Krulově byla završena v roce 1622, kdy je celé panství konfiskováno na základě účasti Pertolda Bohobuda z Lipé na stavovském povstání Ferdinandem II.

Od koruny jej pak v roce 1625 odkoupili Lichtenštejnové, jmenovitě Gundakar z Liechtensteina. Jako nejmladší ze tří bratrů založil v Moravském Krumlově tzv. malý majorát. V roce 1645 byl zámek s panstvím obsazen Švédy, kteří se usídlili přímo na zámku. Zámecký areál pak byl opravován. V 18. století byly provedeny poslední pronikavé úpravy areálu. Po úderu bleskem byla snížena hodinová věž zámku, areál byl obezděn zídkou s klasicistními branami, koncem 18. století byl zrušen příkop a vznikl tunel se zámeckým anglickým parkem. Po roce 1945 se stal zámek státním majetkem. Od roku 1963 do roku 2011 v zámku byla vystavována Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy. Byla zde i expozice lékaře Paracelsa a vlastivědného buditele MUDr. Mořice Odstrčila. Roku 2016 se zámek dostal do dražby s vyvolávací cenou 14 milionů korun, i přestože odhadní cena zámku byla stanovena na 21 milionů korun.[1] Od roku 2016 je zamek ve vlastnictví města Moravský Krumlov.[2] Rekonstrukce jižního křídla i s přilehlou věží v havarijním stavu vyjdou na 135 milionů korun.[3][4] Zámek je zařazen na seznamu ohrožených nemovitých památek.[5]

Zámecký park[editovat | editovat zdroj]

zámecký park

Zámecký park byl založen v anglickém stylu, celková rozloha parku je 12 hektarů. Leží v nadmořské výšce 249–295 m n. m. a skládá se ze čtyř částí – horního, dolního, nového parku a rokle. Dolní park byl založen kněžnou Eleonorou z Liechtensteina kolem roku 1780, kdy byl překlenut příkop, park za ním rozšířen a jednotně krajinářsky upraven. Jeho hlavním prostorem se stal dálkový průhled k zámku. Pod parkem byl koncem 18. století vybudován tzv. černý tunel – původní příjezdová cesta do Moravského Krumlova. Horní park je přístupný ze severu portálem, při kterém je umístěn morový sloup.

Jeho hlavním prostorem je rozsáhlý palouk podél celé horní části lemovaný působivou alejí borovic. V letech 1978–1982 byla na části území vybudovaná ZŠ Ivančická se školní zahradou. Jižní část horního parku tvoří oddělený přírodní amfiteátr s vlastním vstupem. Odtud je možno nahlédnout do sousedního židovského hřbitova. Rokle je překlenuta mostem a na přilehlé rovinaté části je umístěn tenisový kurt. Uvnitř rokle byla koncem 20. let 20. století zřízena miniaturizovaná skalka imitující horskou krajinu. Nový park byl založen v roce 1910 hrabětem Ferdinandem Kinským na sever od dolního parku na prostoru bývalých vinic.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NOVÁ, Eliška. Přišel o Muchovu Epopej, teď jde zámek v Moravském Krumlově do dražby. lidovky.cz. 2016-06-28. Dostupné online [cit. 2018-08-16]. (česky) 
  2. Moravský Krumlov zahajuje rekonstrukci zámku
  3. Obrazem: Opravy krumlovského zámku začaly. Nové bude jižní křídlo i věž
  4. Chátrající část zámku v Moravském Krumlově se začala opravovat. Věž má poté nabídnout výhled
  5. Seznam ohrožených nemovitých památek: Zámek, Moravský Krumlov [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-08-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]