Monte Titano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Monte Titano
Monte Titano
Monte Titano

Vrchol756 m n. m.
Prominence189 m
SeznamyNejvyšší hory evropských zemí
Poznámkanejvyšší hora San Marina
Poloha
SvětadílEvropa
StátSan MarinoSan Marino San Marino
PohoříApeniny
Souřadnice
Monte Titano
Monte Titano
Horninavápenec
PovodíSan Marino (řeka)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Historické centrum San Marina a Monte Titano
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státSan MarinoSan Marino San Marino
Typkulturní dědictví
Kritériumiii
Odkaz1245 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2008 (32. zasedání)

Monte Titano je nejvyšší hora San Marina, má nadmořskou výšku 756 m. Jedná se o 3 km dlouhý vápencový hřeben izolovaný od hlavního pásma Apenin a je zbytkem velké vrásy. Monte Titano se impozantně zvedá z nížiny ve vzdálenosti 10 km od moře, na jeho západním svahu se nachází hlavní město San Marino.

Legendy[editovat | editovat zdroj]

Podle nejstarší legendy je hora Monte Titano prvním stupněm obrovského schodiště, které postavili Titáni, když bojovali s Diem a neúspěšně se pokoušeli znovu zmocnit Olympu.

Na této vápencové hoře založil Svatý Marinus město San Marino. Podle legendy byl Marino kameník z dalmatského ostrova Arbe, který pracoval na stavbě přístavu v Rimini. Riminská patricijka Felicie mu darovala území kolem Monte Titana za to, že uzdravil jejího syna. Marino se sem uchýlil se svými křesťanskými druhy před pronásledováním za vlády císaře Diokleciána. Postavili zde poustevnu a kostelík sv. Petra. Datum jejich údajného příchodu, 3. září 301, se považuje za založení města. Marino byl prohlášen za svatého a obec, která vznikla kolem poustevny, přijala jeho jméno.

Tři pevnosti[editovat | editovat zdroj]

Hora má tři vrcholy a na každém z nich je jedna ze tří sanmarinských pevností. Tyto pevnosti nebyly nikdy dobyty a Sanmariňané jim vděčí za svoji svobodu. Nejvyšším vrcholem je La Fratta (756 m) na níž stojí pevnost La Cesta ze 13. století, na východ od něj se vypíná La Rocca (751 m) s nejstarší pevností La Guaita z 10. století, západní vrchol tvoří La Montale (738 m) se stejnojmennou pevností ze 14. století.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Vrchol La Fratta (756 m)
Vrchol La Rocca (751 m) a pevnost La Guaita
Vrchol a pevnost La Montale (738 m)

Použitá literatura[editovat | editovat zdroj]

KOŘÍNEK, Vladimír. Ministáty Evropy. Krnov: Nakladatelství Vladimír Kořínek, 2003. ISBN 80-903184-0-1. Kapitola San Marino, s. 86–95. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Monte Titano na HoryEvropy.cz