Montblanský tunel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Montblanský tunel
Tunnel du Mont-Blanc
Il traforo del Monte Bianco
Portál na italské straně
Portál na italské straně
Základní údaje
Stát FrancieFrancie Francie
ItálieItálie Itálie
Silnice Evropská silnice E25
Překonávaná překážka Alpy
Zeměpisné souřadnice
1. portál Francie Chamonix-Mont-Blanc
2. portál Itálie Valle d'Aosta
Provozní délka 11 611 m
Počet dopr. tubusů 1
Montblanský tunel
Montblanský tunel
Výstavba
Zahájení stavby 1949, květen 1959
Poslední průraz 1962
Otevření 19. červenec 1965
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Výjezd z tunelu na francouzské straně
Montblanský tunel v roce 2008

Montblanský tunel (francouzsky Tunnel du Mont-Blanc, italsky Il traforo del Monte Bianco) je tunel pod horou Mont Blanc a spojuje italské údolí d'Aosta s francouzským městem Chamonix-Mont-Blanc.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Stavba byla zahájena v roce 1954 a dokončena v roce 1967. Tunel je dlouhý 11 600 metrů, šířka vozovky činí 7 metrů.

Požár v roce 1999[editovat | editovat zdroj]

Dne 24. března 1999 došlo ke hromadnému neštěstí, jež si vyžádalo 39 mrtvých. Belgický kamion Volvo FH12 (v době nehody měl kamion najeto 103 000km a byl asi rok starý) vezl margarín a mouku. Začalo hořet v motorovém prostoru, pravděpodobně došlo k nasátí nedopalku cigarety do sání na kabině a následné vznícení vzduchového filtru. Řidič, který jel z Francie, zabrzdil a rychle kamion opustil. Zastavily se také další nákladní i osobní automobily. Ačkoli nebyl náklad vozidla považován za hořlavý, ukázalo se, že jde naopak o velmi nebezpečnou hořlavinu. Tunelem se začal šířit hustý kouř. Řidiči jedoucí z italské strany z tunelu vycouvali. Řidiči jedoucí z francouzské strany již nemohli nastartovat vozidla, vzhledem k nedostatku kyslíku.

Záchranná akce[editovat | editovat zdroj]

Tunel měl dvě odloučená záchranná a řídicí pracoviště a jedním ze zabezpečovacích zařízení byla také ventilace tunelu. Zde došlo k prvním dvěma chybám:

  1. Zásah prováděly pouze francouzské záchranné sbory, italské o neštěstí nevěděly.
  2. Došlo k pochybení pracovníka obsluhy ventilace. Zatímco měl zapnout odsávání, aby se z tunelu dostal kouř pryč, začal do tunelu tlačit čerstvý vzduch, čímž došlo k šíření kouře po celé délce tunelu.

Hasiči neměli možnost vjet do tunelu vozidly, protože jim vzhledem k nedostatku kyslíku zhasínaly motory. Hasiči tedy postupovali do tunelu pěšky, vybaveni dýchacími přístroji, avšak vzhledem k nulové viditelnosti museli postupovat pouze podél zdí, aby neztratili orientaci. Mnoho hasičů zachránily také bezpečnostní výklenky ve stěnách tunelu, které jsou odděleny požární přepážkou a do kterých je vháněn čerstvý vzduch. 6 hasičů se zachránilo ve výklenku číslo 17, kde zůstali uvězněni cca 7 hodin.

Důsledky[editovat | editovat zdroj]

Tunel byl na tři roky uzavřen, došlo k reorganizaci záchranných složek, řídicí a záchranné pracoviště je pouze jedno. Došlo k vybavení hasičů novými technologiemi. Po znovuotevření tunelu jsou bezpečnostní opatření na vyšší úrovni.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]