Monster (manga)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Monster
モンスター
(Monsutá)
Žánrpsychologický thriller
Cílová skupinaseinen
Manga
AutorNaoki Urasawa
NakladatelŠógakukan
V časopiseBig Comic Original
Vydávánoprosince 1994 prosince 2001
Počet svazků18
Román
Another Monster: The Investigative Report
AutorNaoki Urasawa
NakladatelŠógakukan
Datum vydání20020621a21. června 2002
Televizní anime seriál
NámětNaoki Urasawa
ScénářTacuhiko Urahata
RežieMasajuki Kodžima
ProdukceTošio Nakatani
Manabu Tamura
Takuja Jui
Masao Marujama
HudbaKuniaki Haišima
Produkční studioMadhouse
TV staniceNippon Television
Vysíláno6. dubna 2004 – 27. září 2005
Počet dílů74
Portál o anime a manze

Monster (japonsky モンスター Monsutá, česky Obluda) je japonská seinen manga, kterou napsal a ilustroval mangaka Naoki Urasawa. Vycházela v časopise Big Comic Original od nakladatelství Šógakukan v letech 19942001 a postupně v 18 svazcích formátu tankóbon. Vypráví příběh Kenzóa Tenmy, uznávaného japonského neurochirurga žijícího v Německu, jehož život se obrátí vzhůru nohama poté, co zachrání život pacientovi, který je ve skutečnosti nebezpečný psychopat.

Urasawa v roce 2002 napsal a ilustroval román Another Monster, který příběh převypravuje z pohledu investigativního žurnalisty. Studio Madhouse mangu adaptovalo do 74dílného anime, které se poprvé vysílalo od dubna 2004 do září 2005. Manga Monster získala mnohá ocenění a anime bylo kritiky označeno za jedno z nejlepších za celé desetiletí.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Píše se rok 1986 a uznávaný japonský neurochirurg Kenzó Tenma pracuje v Eislerově nemocnici v Düsseldorfu. V životě mu nic nechybí. V práci ho čeká povýšení, těší se přízni ředitele nemocnice Uda Heinemanna a jeho dceru Evu si má brzy brát. Avšak poté, co má přikázáno dát přednost v operaci slavnému opernímu pěvci před obyčejným člověkem, který kvůli tomu zemře, začne o vedení nemocnice pochybovat. Proto když nedlouho poté přivezou do nemocnice dvojčata Johana a Annu Liebertovy, rozhodne se dát Johanovi, chlapci s průstřelem lebky, přednost před düsseldorfským starostou. Johan přežije, starosta zemře. Tenma přichází o své postavení, o svou snoubenku, ale věří, že udělal správnou věc. Ředitel nemocnice Heinemann a další lékaři stojící Tenmovi v cestě jsou však náhle a za záhadných okolností zavražděni, přičemž dvojčata z nemocnice zmizí. Tenma je kvůli svému zjevnému motivu hlavním podezřelým, ačkoliv policie nemá žádný důkaz.

O devět let později je Tenma primářem chirurgického oddělení v Eislerově nemocnici. Jeden z jeho pacientů, který je vyslýchán ohledně vražd manželských párů, které se dějí po celém Německu, je zavražděn před jeho očima a nikým jiným, než Johanem Liebertem. Policie Tenmovi nevěří, a jelikož nemůže najít žádné informace o chlapci jménem Johan Liebert, myslí si, že si jej Tenma vymyslel. A tak se Tenma stává hlavním podezřelým z další vraždy. Zdrcený tím, že ačkoliv si myslel, že dělá dobrou věc, zachránil život obludě (odtud název mangy), rozhodne se, že Johana najde a zabije, aby odčinil, co provedl.

Manga[editovat | editovat zdroj]

Mangu Monster napsal a ilustroval Naoki Urasawa a vycházela postupně v časopise Big Comic Original od prosince 1994 do prosince 2001. Všech 162 kapitol pak mezi lety 1995 a 2002 vycházely ve svazcích tankóbon, kterých vyšlo dohromady 18. Manga poté vycházela v překladech i ve Spojených státech, v Německu, Francii, Nizozemsku, Španělsku, Brazílii, Argentině, Tchaj-wanu a Mexiku.

Anime[editovat | editovat zdroj]

Anime adaptaci zpracovalo studio Madhouse a poprvé se vysílala od 6. dubna 2004 do 27. září 2005 na Nippon TV. Režíroval ji Masajuki Kodžima a scénář napsal Tacuhiko Urahata. Grafických návrhů postav se ujal dlouholetý animátor studia Ghibli Kitaró Kósaka. Kromě Japonska se vysílalo i v Severní Americe a Australasii.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Od roku 2005 je plánován hraný film od New Line Cinema a od roku 2013 také hraný seriál na HBO. Není však známo, zda k některé z těchto adaptací opravdu dojde.
  • Při svém pátrání po Johanovi Tenma stráví nějakou dobu v Praze. V anime je i několik scén, kde postavy mluví česky.
  • Manga se jmenuje podle smyšlené pohádky, která je v ní často zmiňována, je psaná česky a jmenuje se Obluda, která nemá své jméno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Monster (manga) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]