Monks Mound

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Monks Mound
Monks Mound in July.JPG
Základní informace
Pojmenováno poTrappist Cistercian monk
Poloha
AdresaMadison County, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Nadmořská výška157 m
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Monks Mound je největší předkolumbovská mohyla v Americe a největší stavba archeologické lokality Cahokia, jež leží nedaleko městečka Collinsville v Illinois, ve Spojených státech amerických. Stavba vznikla zhruba v letech 900-1100, byla vytvořena příslušníky tzv. mississippské kultury. Spolu s celou lokalitou Cahokia byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.[1] Obvod základny mohyly je zhruba stejný jako u Cheopsovy pyramidy v Gíze (6,1 hektaru), avšak na rozdíl od ní je Monks Mound vytvořena výhradně z vrstev zeminy a jílu. Výška stavby je 30 metrů a má čtyři terasovité stupně. Archeologové prokázali, že kvůli zploštělému vrcholu do ní zatékala voda, která v minulosti způsobila sesutí části mohyly na západní straně. Jméno Monks Mound mohyle přidělil až v 19. století spisovatel a politik Henry Marie Brackenridge. Původní indiánské jméno je neznámé, Evropané místo objevili již opuštěné, původní obyvatelé odešli patrně kolem roku 1300.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Monks Mound na anglické Wikipedii.

  1. Cahokia Mounds State Historic Site. UNESCO World Heritage Centre [online]. [cit. 2019-12-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. YOUNG, Biloine W.; FOWLER, Melvin Leo. Cahokia: The Great Native American Metropolis. [s.l.]: University of Illinois Press 392 s. Dostupné online. ISBN 978-0-252-02502-0. (anglicky) Google-Books-ID: zywaAQAAIAAJ.