Monitor (zvuková technika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pojmem monitor ve zvukové technice se označuje reproduktorová soustava pro kontrolní poslech při nahrávání ve studiu nebo odposlechová reprosoustava při živém hudebním vystoupení.

Nahrávací studio[editovat | editovat zdroj]

Nejdůležitějším požadavkem na studiové reprosoustavy je co nejvěrnější reprodukce zvuku. Reprosoustava nesmí tedy nijak ovlivňovat zvukový signál v žádném aspektu, jako např. frekvenční či směrová charakteristika, což bývá časté u domácích (zvláště levnějších) reprosoustav, kde někteří uživatelé to považuji dokonce za žádoucí.

Nejčastěji se používají aktivní reprosoustavy (mají zabudovaný zesilovač). Pro splnění požadavku na co nejpreciznější přednes se pracuje s výkony řádově vyššími, než je obvyklé pro běžný poslech v podobně velké místnosti.

Odposlech[editovat | editovat zdroj]

Při živém hudebním vystoupení se v závislosti na druhu hudby a dalších podmínkách používají odposlechové reprosoustavy pro hudebníky, většinou individuálně nastavitelné (pomocí mixážního pultu).

Hudebník hrající či zpívající ve skupině potřebuje dobře slyšet ostatní členy (nebo alespoň některé) a sám sebe, aby mohl podat co nejkvalitnější výkon. U žánrů používajících elektronické či elektrofonické hudební nástroje, respektive u žánrů pracujících s vyšší hlasitostí bývá obvyklé, že daná hlasitost ve spojení s akustikou prostoru způsobuje hluk (zvukový chaos), tedy není dobře rozumět konkrétním aspektům hry jako melodie, harmonie, rytmus atp. Odposlechová reprosoustava umístěná v bezprostřední blízkosti interpreta a otočena na něj je v takovém prostředí vnímaná jako zvukově konkrétnější.

Nevýhodou je další zvyšování hluku na pódiu, proto neplatí "čím víc, tím líp". Obecně platí, že zkušenější hudebníci si dokáží lépe nastavit poměry a množství jednotlivých zvuků ve svém odposlechu.

Další nevýhodou je riziko vzniku nežádoucí zpětné vazby, kdy mikrofon umístěný blízko odposlechu z něj snímá reprodukovaný zvuk a ten (následně zesílen) je znova dokola reprodukován (ozývá se intenzivní pískání). Toto riziko se zvětšuje úměrně nastavené hlasitosti odposlechu. Významný vliv má také kvalita použitých mikrofonů a reprosoustav, kdy obecně platí, že u dražších zařízení se tomu snaží výrobce bránit konstrukčními vlastnostmi.

In-ear monitoring[editovat | editovat zdroj]

Někdy je odposlechová reprosoustava nahrazena sluchátkem, díky čemu odpadá mnoho problémů. Především se dále nezvyšuje hluk na pódiu a nehrozí zpětná vazba. Často bývá takový systém doplněn o bezdrátový přenos.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]