Monika Hálová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Monika Hálová
Narození 21. dubna 1959
Praha
Úmrtí 5. června 2010 (ve věku 51 let)
Mount Albert
Alma mater Pražská konzervatoř
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Monika Hálová (21. dubna 1959 Praha5. června 2010 Mount Albert, Ontario) byla česká herečka, která je nejvíce známá svou rolí ve filmu Hop – a je tu lidoop, kde ztvárnila partnerku Vladimíra Dlouhého, který byl i jejím spolužákem na Pražské konzervatoři.[1]

Již v dětství hrála v divadle Semafor, kam byla angažovaná v době, kdy dětským rolím odrostla Magda Křížková a Lenka Hartlová. S Jiřím Suchým nazpívala několik písní na albu Básníci a Sedláci/Revizor v šantánu. S Jiřím Grossmannem a Miki Volkem nazpívala také píseň Já hvězdu ti dám.[2] V televizi uváděla pořad pro děti Vlaštovka a Plamínek. V mládí vystudovala hudebně-dramatické oddělení na Pražské konzervatoři. Po škole nastoupila na angažmá v Ostravě v divadle Petra Bezruče. Během své kariéry hrála v mnoha filmech, ale spíše jen epizodní role. Mezi nejznámější filmy a seriály patří Mapa zámořských objevů, kde se objevila s Vlastimilem Brodským, dále ve filmu Pan Vok odchází (1979), kde si zahrála s Martinem Růžkem a Ivou Janžurovou. Dalším filmem byl Hra o královnu (1980), Zelená vlna (1982), Hop – a je tu lidoop či seriál Malý pitaval z velkého města (1982). Poslední rolí, kdy se objevila v televizi, byl seriál Velké sedlo (1986), kde sváděla ženatého Vítězslava Jandáka. V roce 1986 odešla do Ontaria v Kanadě,[3] kde se věnovala divadlu pro české emigranty a krajany.

V osobním životě se vedle ní objevil herec Václav Kopta, ale nakonec se provdala za báňského inženýra Ortwina Kolarczyka s nímž odešla do Kanady.[3] Kariéra herečky pro ní skončila, věnovala se pouze divadlu pro krajany. Je možné, že se rozvedla a podruhé se provdala, protože některé zdroje ji uvádějí s příjmením Moore.[3] Zemřela v 51 letech v Mount Albertu na rakovinu slinivky břišní.

Film[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vladimír Dlouhý a Monika Hálová (†51): Smrt jen 15 dní po sobě!. Blesk.cz [online]. Blesk.cz [cit. 2019-08-26]. Dostupné online. 
  2. Monika Hálová - Jiří Suchý. www.jiri-suchy.eu [online]. [cit. 2019-08-26]. Dostupné online. 
  3. a b c Herečka (✝51) z Pitavalu, která měla blízko k Vladimíru Dlouhému (✝52): V Kanadě ji zabila rakovina. www.super.cz [online]. [cit. 2019-08-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]