Mongolsko-tibetská smlouva o přátelství a spojenectví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Původní verze smlouvy v tibetštině

Mongolsko-tibetská smlouva o přátelství a spojenectví (mongolsky Монгол-Төвөдийн гэрээ), zvaná též podle místa uzavření Uržská smlouva, je smlouva mezi vládou Mongolska a Tibetu, podepsaná 11. ledna 1913 v Urze.

Smlouva byla prvním konkrétním projevem faktické nezávislosti Tibetu po pádu Čchingské říše a prvním smluvním dokumentem, který mezi sebou uzavřely dvě bývalé části Čchingské říše bez toho, aby byla ústřední vláda konzultována, nebo přizvána k účasti.[1]

Ve smlouvě obě strany prohlašovaly, že se „vymanily z područí mandžuské dynastie, oddělily od Číny a staly nezávislými státy“.[1] Platnost smlouvy je však zpochybňována.

Rámec událostí[editovat | editovat zdroj]

Územní rozsah říše Velkých Čchingů v roce 1820

Počátkem 20. století se začala mnohonárodnostní říše mandžuské dynastie Čching hroutit. V této souvislosti se některá její nečínská panství snažila přes odpor ústřední vlády dosáhnout nezávislosti. Důvodem bylo reformní úsilí ústřední vlády, která se snažila tyto oblasti přetvořit z autonomních vazalských území v čínské provincie a, v případě Mongolska (Vnějšího, ale zejména Vnitřního Mongolska, které bezprostředně sousedí s vlastní Čínou), i odstranění omezení pro čínské přistěhovalectví do Mongolska a aktivní podpora tohoto přistěhovalectví.[2]

Obsah smlouvy[editovat | editovat zdroj]

Smlouva obsahuje preambuli a osm článků. Oba státy ve smlouvě uznaly existenci druhé strany jako nezávislého státu, autoritu vlád bogdgegéna v Mongolsku a dalajlámy v Tibetu a zavázaly se poskytovat si pomoc proti vnějšímu i vnitřnímu nepříteli. Zavázaly se též věnovat se spojeným úsilím práci pro dobro buddhistické víry. Rámcově se smlouva věnuje i hospodářským otázkám a otázkám ochrany příslušníků druhé strany, cestujícím na území smluvního státu ve státním či náboženském zájmu.[3]

Pochybnosti o existenci smlouvy a její platnosti[editovat | editovat zdroj]

Vlastní existence smlouvy byla zpochybňována. V roce 1982 však mongolská akademie věd zveřejnila její text v mongolštině a v roce 2007 byla v mongolských archivech nalezena její původní verze v tibetštině.

Pochybnosti jsou vyslovovány i ohledně platnosti smlouvy. Zejména je zpochybňováno zmocnění tibetských zástupců k podpisu smlouvy. Dále je nejasné, byla-li smlouva vůbec tibetskou vládou ratifikována.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kolmaš (2004), str. 116.
  2. Batbayar (1999), str. 130.
  3. Žagabpa (2001), str. 326.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BATBAYAR, Bat-Erdene. History of Mongolia. Cambridge: University of Cambridge, 1999. ISBN 9992900385. 
  • KOLMAŠ, Josef. Tibet: Dějiny a duchovní kultura. Praha: Argo, 2004. ISBN 80-7203-627-0. 
  • Akademie věd SSSR, Akademie věd MoLR. История Монгольской Народной Республики. 3., přepracované a doplněné vyd. Moskva: Vydavatelství „Наука“, 1983. 
  • ŽAGABPA, Cipön Wangčchug Dedän. Dějiny Tibetu. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2001. ISBN 80-7106-410-6. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]