Money (píseň, Pink Floyd)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Money (Pink Floyd))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
„Money“
Singl od Pink Floyd
z alba The Dark Side of the Moon
Strana B Any Colour You Like
Vydáno 23. června 1973
Formát 7"
Nahráno červen 1972 – leden 1973
Abbey Road, Londýn
Žánr progressive rock, funk rock, hard rock
Délka 6:23
3:59 (US singl)
Vydavatelství Harvest, EMI (UK)
Harvest, Capitol (USA)
Autor Roger Waters
Producent Pink Floyd
Chronologie singlů Pink Floyd
Free Four
(1972)
„Money“
(1973)
Time“/„Us and Them“
(1973)

Money“ je v pořadí šestá[1] skladba z alba The Dark Side of the Moon od britské progressive rockové skupiny Pink Floyd. Jejím autorem je baskytarista Roger Waters; na původním vinylu otevírala druhou stranu alba a z celé desky je jediná, která se v USA dostal do žebříčku Top 20. „Money“ je známá zvláště svým neobvyklým 7/8–4/4 taktem a zvukovými efekty na začátku skladby jako cinkaní mincí či zvuk mechanické pokladny atd.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Demonahrávka včetně některých zvukových efektů byla vyrobená v provizorním nahrávacím studiu v kůlně Watersovy zahrady.[2] Na rozdíl od dema nahrávka skupiny měla bluesový transatlantický nádech. Naproti tomu, že Waters je autorem hudby i textu, je kvalita výsledného díla zásluhou spolupráce všech členů kapely. Gilmour byl iniciátorem rytmických přechodů, či autorem originálních kytarových partů. Nezanedbatelný je i jeho zpěv, či originální hudební improvizace Nicka Masona a Ricka Wrighta. Na nahrávce je i part hry na tenorsaxofón, který interpretoval Dick Parry.

Snad nejvýraznějším prvkem písně „Money“ je rytmická sekvence zvukových efektů, kterou Waters vyrobil z cinkaní mincí, vyzvánění pokladny, trhaní papíru, kliknutí počítacího stroje a dalších. Tyto zvuky složil do 7/4 rytmické efektové smyčky.[2][3] Tento efekt byl později rozdělen do čtyř stop, které byly použity na koncertech pro obíhající kvadrofonický zvuk.[3]

Od roku 1972 do roku 1975 byla skladba „Money“ pravidelnou součástí turné Dark Side of the Moon a patřila i k běžnému repertoáru přídavku turné z roku 1977. Tyto pozdější verze měly trvání až 12 minut. Po rozchodu Pink Floyd s Rogerem Watersem v roce 1985, během turné A Momentary Lapse of Reason (1987 až 1990) jako i v roce 1994 na turné The Division Bell byla skladba v jejich stálém repertoáru. Také s 12 minutovou verzí skladby vystupoval v roce 1984 i David Gilmour na turné k svému sólovému projektu About Face. I Roger Waters s touto skladbou vystupuje na svých sólových koncertech. V roce 2005 vystoupila skupina Pink Floyd v Londýně na Bobem Geldofem organizované akci Live 8. Skupina se potkala jen jednou od rozchodu v roce 1985 a zahrála tuto skladbu společně s „Breathe“, „Time“, „Wish You Were Here“ a „Comfortably Numb“. Skladbu zahrál 7. července 2007 Roger Waters i na koncertě Live Earth v New Yorku.

V roce 2008 se v hlasovaní časopisu Guitar World dostalo Gilmourovo sólo na 62. místo seznamu „stovky nejlepších kytarových sól“.[4]

Slova skladby „Money“ jsou citována v replice učitele ve filmu The Wall z roku 1982.

Alternativní a koncertní verze[editovat | editovat zdroj]

  • Skladba byla součástí koncertního turné skupiny v letech 1972-1977 a mezi roky 1987-1994.
  • Na kompilaci skupiny Pink Floyd s názvem A Collection of Great Dance Songs se nachází nahrávka skladby „Money“, na které David Gilmour z licenčních důvodů znova nahrál všechny hudební nástroje s výjimkou saxofónu, který byl znovu od Dicka Parryho. Bicí nástroje jsou v této verzi programované. Producentem nahrávaní byl James Guthrie.
  • Koncertní verze skladeb „Money“ je i na videích Delicate Sound of Thunder a Pulse. V těchto verzích je i sólo na basovou kytaru, či zpívaný refrén vokalistek.
  • Na koncertním albu Rogera Waterse In the Flesh - Live zpívá kytarista Doyle Bramhall II, který se v kytarových sólových partech vystřídá spolu s Andy Fairweather-Lowem a Snowy Whitem.
  • Na kompilaci Echoes: The Best of Pink Floyd je skladba „Money“ spojnicí mezi skladbami „Set the Controls for the Heart of the Sun“ (1968) a „Keep Talking“ (1994).

Sestava[editovat | editovat zdroj]

Žebříčky[editovat | editovat zdroj]

Žebříček (1973) Vrchol
United States Billboard Hot 100
13
Žebříček (1981) Vrchol
United States Mainstream Rock Tracks
2

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pořadí skladeb záleží na verzi alba. Na některých edicích je první skladba rozdělena do dvou „Speak to Me“ a „Breathe“.
  2. a b "Dark Side at 30: Roger Waters", Rolling Stone, 12 March 2003. Ověřeno k 18 February 2009. 
  3. a b Classic Albums: Pink Floyd - The Making of The Dark Side of the Moon (DVD), 2003.
  4. "Guitar World Presents The Greatest 100 Guitar Solos" Guitar World, aktualizované 30. října 2008. Zdroj z 8. března 2009.