Mondsee (obec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mondsee
Mondsee od JZ
Mondsee od JZ
Mondsee – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 493 m n. m.
Stát RakouskoRakousko Rakousko
spolková země Horní Rakousko
okres Vöcklabruck
Mondsee
Mondsee
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 16,6 km²
Počet obyvatel 3 307 (2005)
Hustota zalidnění 199,2 obyv./km²
Správa
Status obec
Starosta O. Mierl, ÖVP
Oficiální web www.kremsmuenster.at
E-mail gemeinde@mondsee.ooe.gv.at
PSČ 5310
Označení vozidel VB
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mondsee je obec v rakouském regionu Salzkammergut, v hornorakouském okrese Vöcklabruck, na severním konci jezera Mondsee, asi 20 km východně od Salzburgu. V obci se nachází bývalý benediktinský klášter, založený roku 748, s velkým barokně přestavěným kostelem. Klášterní budovy byly po zrušení kláštera přestavěny na zámek, dnes hotel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na břehu jezera Mondsee se našly zbytky sídlišť z 2. a 3. tisíciletí př. n. l. a bylo zde sídliště v římské době, spojené silnicí s Juvavem (dnešním Salzburgem). Kolem roku 600 se zde začali usazovat Bavoři a roku 748 založil bavorský vévoda Odilo klášter Mondsee, nejstarší v Horních Rakousích. První mniši přišli patrně z Monte Cassino, možná i ze Salzburgu, ale na založení kláštera v Kremsmünsteru se už podíleli i zdejší mniši. Kolem roku 788 zde vznikl tzv. Tassilův žaltář a krátce po roce 800 tzv. Mondseeský Matouš, nejstarší biblický překlad do němčiny. Kolem roku 800 se Mondsee stalo říšským opatstvím a přijalo benediktinskou řeholi.

Klášter i kostel byl pak znovu vybudován v románském slohu a přes všechny další přestavby (pozdně gotická klenba, barokní přestavby po roce 1740) si tuto středověkou podobu zachoval. Z původního kostela z 8. století se zachovala kamenná deska, zazděná v předsíni kostela vedle římských náhrobních kamenů. Z 11. století pochází mramorový náhrobek opata Konráda na levém sloupu hlavní lodi. Roku 1506 přešlo Mondsee z bavorského do habsburského panství a roku 1514 zde vzniklo gymnázium. Za císaře Leopolda II. byl klášter roku 1791 zrušen a přestavěn na zámek. Od roku 1867 sem začali přijíždět turisté, roku 1872 vyplul první parník a roku 1891 se Mondsee spojilo se světem i železnicí.

V obci je kromě toho národopisné muzeum, muzeum prehistorických sídlišť a muzeum místní dráhy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mondsee na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]