Moje levá noha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Moje levá noha
Původní názevMy Left Foot
Země původuIrskoIrsko Irsko Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
Délka103 minut
Žánrdrama
PředlohaChristy Brown
ScénářJim Sheridan
Shane Connaughton
RežieJim Sheridan
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleDaniel Day-Lewis
Ray McAnally
Brenda Frickerová
Fiona Shaw
Hugh O'Conor
… více na Wikidatech
ProdukceNoel Pearson
HudbaElmer Bernstein
KameraJack Conroy
Výroba a distribuce
PremiéraIrsko 14. února 1989
DistribuceStephen Woolley
Rozpočet600 000 liber
Tržby14 700 000 liber
OceněníOscar za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (1988)
Oscar za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (1988)
National Board of Review: Top Ten Films
Moje levá noha na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moje levá noha (v anglickém originále My Left Foot) je filmové drama významného irského režiséra Jima Sheridana, který získal nominaci na Oscara podle autobiografického románu Christy Browna. Snímek obdržel řadu cen, včetně Oscara za herecké výkony hlavních představitelů.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hrdina Christy Brown (Daniel Day-Lewis) vypráví v retrospektivě svůj příběh dítěte postiženého dětskou mozkovou obrnou, která mu znemožňuje pohyb i běžnou komunikaci, ale nadaného mimořádným uměleckým talentem. Příběh se odehrává v rozmezí třicátých a padesátých letech 20. století v irském Dublinu. Christy, který pochází z chudého prostředí, přes veškeré pochybnosti okolí i své rodiny objevuje své umělecké schopnosti, které postupně realizuje pomocí své levé, "zdravé" nohy. I přes nedůvěru okolí se stává významným malířem, kterého objeví lékařka Eileen Cole (Fiona Shaw), která se specializuje na dětskou obrnu. Přes počáteční váhání se Christimu věnuje se zvyšující se péčí a výsledky. Christiho umělecké výsledky provázejí osobní výpady směrem k ženám z důvodu, že se není schopen vypořádat se svou jinakostí. Později se začne věnovat psaní, jehož výsledkem je autobiografický román Moje levá noha. Ten má na vyžádání lékařka Eileen představit na charitativní akci.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Daniel Day-Lewis, věrný své herecké metodě, zůstával v roli po celou dobu natáčení a pohyboval se na scéně výhradně vlastní sílou nebo na kolečkovém křesle.

Uvedení[editovat | editovat zdroj]

Film měl premiéru 24. února 1989. Celkové náklady filmu činily 600 liber, celosvětově utržil 14,7 milionů liber.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Film je považován za mimořádné dílo, které především díky hereckým výkonům hlavních představitelů získalo náležitá ocenění.[1] Daniel Day-Lewis a Brenda Frickerová získali za svůj herecký výkon cenu Americké akademie, Oscara. Snímek byl oceněn řadou pozitivních kritik.[2] Vedle Oscarových cen získal Daniel Day-Lewis společně s Rayem McAnallym cenu British Film Awards za herecké výkony. Jim Sheridan byl za film nominován na Oscara také na režii a nejlepší film.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. My Left Foot. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  2. EBERT, Roger. My Left Foot movie review & film summary (1990) | Roger Ebert. https://www.rogerebert.com/ [online]. [cit. 2022-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MERCER, David. My Left Foot director backs calls for actors to stop 'cripping up' and would cast disabled actor in Daniel Day-Lewis' role if film was made today. Sky News [online]. [cit. 2022-07-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]