Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o pomníku na místě Štefánikova leteckého neštěstí u Bratislavy. O mohyle na vrchu Bradlo pojednává článek Mohyla Milana Rastislava Štefánika.
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika
Základní údaje
AutorDušan Jurkovič
Rok vzniku1923
Umístění
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika je památné místo v katastrálním území obce Most pri Bratislave. Jedná se o symbolickou mohylu v místě, kde tragicky zahynul Milan Rastislav Štefánik s italskou posádkou v důsledku zřícení letadla, ve kterém všichni společně letěli z italského Udine na Slovensko.

V roce 1923 na tomto místě vyrostla unikátní mohyla ve tvaru pyramidy podle projektu slavného architekta Dušana Jurkoviče. Mohyla je obehnána zemním valem. Po obvodu celého areálu jsou vysázeny lípy srdčité. V letech 1988 a 1992 prošel památník rekonstrukcí.

Při mohyle je kamenná tabule s nápisem (v českém překladu, originál je slovensky):

Na tomto místě zahynul dne 4. května 1919 Čsl. ministr a generál dr. Milan R. Štefánik a jeho doprovod královský italský npor. I. Mancinelli-Scotti, Serž. H. Merlino a střelec G. Agginuti. Na věčnou paměť.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Od vstupu k mohyle vede zelená turistická značka na Bílý Kříž a z ní odbočka k pamětní místnosti gen. M. R. Štefánika v Ivance pri Dunaji. Na konci zelené značky se na Bílém Kříži nad Račou je možné napojit na červenou hřebenovou „Turistickou cestu gen. M. R. Štefánika“ vedoucí směrem k mohyle na Bradle.

Popisovaná Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika se nachází na Dunajském ostrově v katastrálním území obce Most pri Bratislavě. Místo je vzdálené 100 m od hranice Bratislavy a též od bývalé obce Farná, v roce 1923 přičleněné Ivance pri Dunaji. Přístup autem je možný po asfaltové cestě z Ivanky na parkoviště situované před areálem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]