Přeskočit na obsah

Moghulistán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Moghulistán
Východočagatajský chanát

 Моголистан 
Mogholistan

مغولستان
 Čagatajský chanát 13471705 Jarkendský chanát 
Turpanský chanát 
Kumulský chanát 
Geografie
Mapa
Východočagatajský chanát kolem roku 1490
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
Vznik
Zánik
Státní útvary a území
Předcházející
Čagatajský chanát Čagatajský chanát
Následující
Jarkendský chanát Jarkendský chanát
Turpanský chanát Turpanský chanát
Kumulský chanát Kumulský chanát

Moghulistán neboli Východočagatajský chanát, také Moghulský chanát, byl mongolský stát ve Střední Asii a přímý pokračovatel Čagatajského chanátu (ulus), který se v letech 13401347 rozdělil na dvě části. Západočagatajský chanát padl v důsledku ztráty území během expanze Tamerlánovy říše, zatímco východní část s hlavním městem Almalik nazývaná Moghulistán vydržela nejdéle, a to až do 18. století. Stejně jako dřívější Čagatajův ulus, také východočagatajský stát se rozdělil na dva chanáty, východní Turpanský (od 1462, zanikl kolem roku 1660) a západní Jarkendský (14621705). Právě Jarkend byl nejdéle trvající baštou čagatajské moci ve Střední Asii.

Moghulistán rozdělený na Jarkendský (západ) a Turpanský chanát (východ) v roce 1517

Na konci 16. století a 17. století zažíval Jarkendský chanát období decentralizace a úpadku. Moghulistán se rozpadal na drobná knížectví a slábl. Čagatajští chánové v té době postupně přicházeli o svou moc ve prospěch nižších mongolských vládců a súfijských sekt ovládajících oázy. Rivalita mezi největšími sektami súfijců vyvrcholila tím, že představitel jedné z nich uprchl do Tibetu za 5. dalajlámou. Vládce Tibetu přikývl a obrátil se na Džungarský chanát, aby sjednal nápravu. V té době navíc Moghulistán čelil hrozbě ze strany Kyrgyzů a rovněž Jarkend požádal o pomoc Džungary. Čagatajský Moghulistán přestal definitivně existovat v roce 1705, kdy Džungarové po svém vítězství nad Kyrgyzy dosadili v Jarkendu svého vlastního vládce z jedné ze súfijských sekt. Tím bylo ukončeno panování chánů čagatajské linie ve Střední Asii.

Moghulští vyslanci v Pekingu v roce 1656

Název Moghulistán pochází z perštiny a doslova znamená „země Moghulů“ (Mongolů). Číňané nazývaly Moghuly jako „Mongoly z Bešbaliku“ (别失八里).

Po zániku moghulských knížectví se dynastie čagatajských chánů podrobila čínským Čchingům a její potomci vládli Kumulskému chanátu (16961930) jako vazalové Číny až do roku 1930.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]