Modrý Nil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka klasické etiopštiny Tento článek obsahuje cizí písma, která Váš prohlížeč nemusí správně zobrazit.
Pokud je to Váš případ, doinstalujte si podporu pro tento jazyk.

Šablona:Infobox řeka Modrý Nil resp. Abbaj (amharsky ጥቁር አባይ [Abbaj Wenz], arabsky النيل الأزرق‎ [an-Nīl al-Āzraq]) je jednou ze dvou zdrojnic řeky Nil. Protéká Etiopií a Súdánem. Jeho délka je 1600 km.

Průběh toku

Hlavní zdrojnicí je Malý Abbaj, který pramení na jihozápadních svazích hor Čoke jižně od jezera Tana, do kterého ústí. Z jezera již řeka odtéká pod jménem Abbaj směrem k jihovýchodu. Ve vzdálenosti 20 km pod jezerem řeka překonává vodopád Tis Issat (výška 45 m). Řeka teče nejprve mezi nízkými břehy a potom 500 km kaňonem hlubokým 900 až 1200 m a širokým 100 až 200 m. Velkým obloukem se v oblasti etiopské vysočiny stáčí po směru hodinových ručiček k severozápadu do Súdánu, kde se nazývá Modrý Nil. Mění zde svůj charakter, když pod městem Roseires má jen velmi malý sklon a silně meandruje. V súdánském Chartúmu vytváří spojením s Bílým Nilem tok řeky Nilu. Hlavní přítoky jsou Rahad a Dinder.

Vodní režim

Zdroj vody je převážně dešťový. Průtoky vody silně kolísají. Minimální u Chartúmu činí 127 m³/s a maximální 5822 m³/s. Celkem za rok přivede do Nilu 52 km³ vody, což odpovídá průměrnému průtoku 1650 m³/s. Vodní režim Modrého Nilu má hlavní zásluhu na vzniku známých nilských záplav. V průběhu etiopského období dešťů (od června do září) roste průtok v korytě řeky a v září dosahuje v Chartúmu své maximalní výšky 6 m.

Výtok Modrého Nilu z jezera Tana

Vodní nádrže a elektrárny

Na středním a dolním toku řeky se nacházejí významné hydroelektrárny Roseires a Sennar, které produkují téměř 80% spotřeby elektrické energie Súdánu. Vodní doprava je možná do vzdálenosti 580 km od ústí a při vyšších vodních stavech také na přítocích Rahad (250 km) a Dinder (600 km).

Související články

Literatura

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Modrý Nil na Wikimedia Commons Šablona:Pahýl - Afrika