Modrásek vikvicový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxModrásek vikvicový
alternativní popis obrázku chybí
Samec modráska vikvicového
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
(jako Polyommatus coridon)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Athropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád motýli (Lepidoptera)
Čeleď modráskovití (Lycaenidae)
Rod Polyommatus
Binomické jméno
Polyommatus coridon
(Poda, 1761)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek vikvicový (Polyommatus coridon) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Rozpětí křídel motýla je 32 až 36 mm. Samci mají stříbřitě zelenomodrá křídla s výrazným tmavým lemem. Na zadních křídlech mají tmavé příkrajní skvrny. Samice jsou šedohnědé s černými lemovými skvrnami, které jsou oranžově obroubené.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Samice

Motýl je rozšířený od severního Španělska a jižní části Velké Británie přes střední Evropu a jih východní Evropy po jižní Ural. V České republice se vyskytuje především v teplých oblastech. Zahlédnout ho lze na stepnatých loukách, skalnatých slunných svazích, vyprahlých pastvinách, železničních a silničních náspech, nebo v lomech.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní živnou rostlinou modráska vikvicového je čičorka pestrá (Securigera varia) a dále podkovka chocholatá (Hippocrepis comosa). Samice klade vajíčka jednotlivě na přízemní listy a přízemní části stonků. Housenky, které jsou fakultativně myrmekofilní (přítomnost mravenců není podmínkou jejich úspěšného vývoje), se živí květy a mladými výhony. Motýl je jednogenerační (monovoltinní) a zahlédnout ho lze od července do září. Ve střední Evropě přezimují plně vyvinuté housenky ve vaječném obalu.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V teplejších oblastech České republiky je tento modrásek dosud poměrně hojný a rozšířený. Na řadě míst (především jižní Čechy a severní Morava) však vymírá, nebo téměř vymizel. Tak jako ostatní stepní modrásky ohrožuje jeho populaci především zarůstání vhodných lokalit, izolovanost populací a intenzivní zemědělství.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-05]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JAN MACEK, ZDENĚK LAŠTŮVKA, JIŘÍ BENEŠ, LADISLAV TRAXLER. Motýli a housenky střední Evropy IV., Denní motýli. Praha: Academia, 2015. 539 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]