Přeskočit na obsah

Modrásek východní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxModrásek východní
alternativní popis obrázku chybí
Samec modráska východního
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Athropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďmodráskovití (Lycaenidae)
RodPseudophilotes
Binomické jméno
Pseudophilotes vicrama
(Moore, 1865)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek východní (Pseudophilotes vicrama) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Rozpětí křídel motýla je 20 až 24 mm. Samci mají modrá křídla s tmavým úzkým lemem a tmavou středovou skvrnou. Na zadních křídlech mají dobře patrné tmavé lemové skvrny. Samice jsou černošedé s modrým popraškem od báze křídel.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Mateřídouška úzkolistá

Motýl je rozšířený od střední Evropy (východní Německo, východní Rakousko a Česká republika) dále na východ přes Pobaltí, Rusko a Turecko až po Čínu a severozápadní Indii. V České republice se vyskytuje velmi lokálně a to převážně v teplých oblastech ve středních a severních Čechách. Zahlédnout ho lze na suchých pastvinách, skalnatých stepích a stráních.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Živnými rostlinami modráska východního jsou mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) a mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides). Samice klade vajíčka jednotlivě na květní kalichy ještě nerozvinutých květů. Zelené housenky, které jsou myrmekofilní, mají po stranách hřbetu šikmé tmavé pruhy, na hřbetě výrazné výrůstky a široký vínově červený spirakulární pruh.[pozn 1] Mladé larvy se živí nejprve květními pupeny, později přijímají květy a nezralé plody živných rostlin. Motýl je dvougenerační (bivoltinní). Dospělce lze pozorovat od dubna do začátku června a od července do začátku září. Přezimuje kukla.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice je tento druh kriticky ohrožen a vymizel na většině lokalit. Na střední a jižní Moravě s největší pravděpodobností vymřel. V současné době se vyskytuje už jen v okolí Prahy, v Českém krasu a v Českém středohoří. Motýla, který ke svému životu potřebuje suchá kamenitá stanoviště bez zapojené vegetace s výskytem polštářů živných rostlin, ohrožuje zarůstání vhodných lokalit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Spirakuly jsou dýchací průduchy, které mají housenky na bocích tělních článků.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JAN MACEK, ZDENĚK LAŠTŮVKA, JIŘÍ BENEŠ, LADISLAV TRAXLER. Motýli a housenky střední Evropy IV., Denní motýli. Praha: Academia, 2015. 539 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]