Modrásek ligrusový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxModrásek ligrusový
alternativní popis obrázku chybí
Samec modráska ligrusového
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Athropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďmodráskovití (Lycaenidae)
RodPolyommatus
Binomické jméno
Polyommatus damon
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek ligrusový (Polyommatus damon) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Rozpětí křídel motýla je 30 až 36 mm. Samci mají blankytně modrá křídla s širokým tmavým lemem, který není z vnitřní strany ohraničen. Samice jsou tmavě hnědé a vzácně mohou mít matné příkrajní oranžové skvrny. Na rubu zadních křídel mají obě pohlaví výrazný bílý paprsek.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Motýl má na rubu zadních křídlech výrazný bílý paprsek

Motýl je rozšířený ostrůvkovitě od Španělska přes Itálii, střední Evropu a západní části Balkánu dále na východ až po Mongolsko. V České republice, kde přežívají poslední nepočetné kolonie, se i v minulosti vyskytoval velmi lokálně v teplých oblastech. Zahlédnout ho lze na stepích, slunných svazích a v suchých úvozech.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Živnými rostlinami modráska ligrusového jsou vičenec ligrus (Onobrychis viciifolia) a vičenec písečný (Onobrychis arenaria). Samice klade vajíčka hlavně do okvětních listenů živných rostlin. Housenky, které jsou příležitostně myrmekofilní, se živí zprvu svrchní epidermální vrstvou lístků, později přijímají květy a květní pupeny. Motýl je jednogenerační (monovoltinní). Dospělce lze zahlédnout od července do začátku září. Přezimuje vajíčko nebo housenka v 1. instaru.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice je tento druh modráska kriticky ohrožen a je blízko vymření. V současné době se vyskytuje jen na několika málo lokalitách v nepočetných koloniích na jižní Moravě a v Českém středohoří. Motýla, který ke svému vývoji potřebuje mozaikovité kosení a dostatečně rozsáhlé porosty vičence, ohrožuje zarůstání vhodných stanovišť.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]