Modrásek cizokrajný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxModrásek cizokrajný
alternativní popis obrázku chybí
Samec modráska cizokrajného
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Athropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád motýli (Lepidoptera)
Čeleď modráskovití (Lycaenidae)
Rod Lampides
Binomické jméno
Lampides boeticus
(Linnaeus, 1767)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek cizokrajný (Lampides boeticus) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Rozpětí jeho křídel je 30 až 36 mm. Samci mají modravě fialová křídla s úzkým tmavým lemem. Samice mají šedohnědé až tmavě hnědé zbarvení a na vnitřní části křídel jsou modře poprášené. U obou pohlaví jsou na vnitřním rohu zadních křídel dobře patrné dvě černé skvrny, které jsou světle lemované a dlouhá tenká ostruha.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Samice

Evropě je tento druh rozšířený v zemích kolem Středozemního moře. Odtud potom vzácně zalétává do střední Evropy a na jih Velké Británie. V Česku je modrásek cizokrajný považován za velmi vzácného migranta. Motýl obývá suché stepi, louky a zahrady.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Živnými rostlinami modráska cizokrajného jsou žanovec měchýřník (Colutea arborescens), sena dvouhroznová (Senna didymobotrya) a čilimník (Chamaecytisus palmensis). Na zahradách housenky konzumují také hrách (Pisum) a fazol (Phaseolus). Samice při kladení vajíček více upřednostňují květy živných rostlin, než jejich listy a stonky. Mladé housenky se živí nejprve nezralými prašníky a semeníky, později ukryté v nezralých luscích přijímají nezralé plody. Housenky, které nehibernují, se kuklí volně na zemi nebo pod kameny. V tropických a subtropických oblastech má modrásek cizokrajný více generací (polyvoltinní) a dospělce lze zahlédnout po celý rok. V jižní Evropě dospělci létají od února do listopadu. Ve střední Evropě se objevují vzácně od srpna do září.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice se tento druh objevuje velice vzácně. Na Moravě byl zaznamenán naposledy v roce 1958Lednice. V Čechách byl pozorován v okolí Pelhřimova, v Polabí a v Ústí nad Labem. Naposledy byl v Čechách zaznamenán v Praze v roce 1959.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-08]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JAN MACEK, ZDENĚK LAŠTŮVKA, JIŘÍ BENEŠ, LADISLAV TRAXLER. Motýli a housenky střední Evropy IV., Denní motýli. Praha: Academia, 2015. 539 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]