Modrásek cizokrajný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxModrásek cizokrajný
alternativní popis obrázku chybí
Samec modráska cizokrajného
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Athropoda)
Třída hmyz (Insecta)
Řád motýli (Lepidoptera)
Čeleď modráskovití (Lycaenidae)
Rod Lampides
Binomické jméno
Lampides boeticus
(Linnaeus, 1767)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek cizokrajný (Lampides boeticus) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Rozpětí jeho křídel je 30 až 36 mm. Samci mají modravě fialová křídla s úzkým tmavým lemem. Samice mají šedohnědé až tmavě hnědé zbarvení a na vnitřní části křídel jsou modře poprášené. U obou pohlaví jsou na vnitřním rohu zadních křídel dobře patrné dvě černé skvrny, které jsou světle lemované a dlouhá tenká ostruha.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Samice

Evropě je tento druh rozšířený v zemích kolem Středozemního moře. Odtud potom vzácně zalétává do střední Evropy a na jih Velké Británie. V Česku je modrásek cizokrajný považován za velmi vzácného migranta. Motýl obývá suché stepi, louky a zahrady.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Živnými rostlinami modráska cizokrajného jsou žanovec měchýřník (Colutea arborescens), sena dvouhroznová (Senna didymobotrya) a čilimník (Chamaecytisus palmensis). Na zahradách housenky konzumují také hrách (Pisum) a fazol (Phaseolus). Samice při kladení vajíček více upřednostňují květy živných rostlin, než jejich listy a stonky. Mladé housenky se živí nejprve nezralými prašníky a semeníky, později ukryté v nezralých luscích přijímají nezralé plody. Housenky, které nehibernují, se kuklí volně na zemi nebo pod kameny. V tropických a subtropických oblastech má modrásek cizokrajný více generací (polyvoltinní) a dospělce lze zahlédnout po celý rok. V jižní Evropě dospělci létají od února do listopadu. Ve střední Evropě se objevují vzácně od srpna do září.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice se tento druh objevuje velice vzácně. Na Moravě byl zaznamenán naposledy v roce 1958Lednice. V Čechách byl pozorován v okolí Pelhřimova, v Polabí a v Ústí nad Labem. Naposledy byl v Čechách zaznamenán v Praze v roce 1959.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JAN MACEK, ZDENĚK LAŠTŮVKA, JIŘÍ BENEŠ, LADISLAV TRAXLER. Motýli a housenky střední Evropy IV., Denní motýli. Praha: Academia, 2015. 539 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]