Modrásek černolemý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxModrásek černolemý
alternativní popis obrázku chybí
Samec modráska černolemého
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Athropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďmodráskovití (Lycaenidae)
RodPlebejus
Binomické jméno
Plebejus argus
(Linnaeus, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Modrásek černolemý (Plebejus argus) je druh denního motýla z čeledi modráskovitých (Lycaenidae). Rozpětí křídel motýla je 24 až 30 mm. Samci mají modrá křídla s tmavými širokými lemy. Samice jsou hnědé a na zadních, někdy i na předních křídlech mají oranžové příkrajní skvrny, které jsou více či méně výrazné.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Hlavní živná rostlina

Motýl je rozšířený od Španělska přes celou Evropu (kromě nejsevernějších částí), Turecko a mírnou Asii až po Japonsko. V České republice, kde motýl obývá vhodné lokality od nížin do hor, byl v minulosti místy velmi hojný. V současné době je to ustupující a stále vzácnější druh. Vyskytuje se v úvozech, na suchých loukách, pastvinách a vřesovištích. Též ho lze spatřit v kamenolomech, v hnědouhelných výsypkách (např. Mostecko, Sokolovsko) a na ruderálních plochách.

Chování a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní živnou rostlinou modráska černolemého je štírovník růžkatý (Lotus corniculatus), dále pak čičorka pestrá (Securigera varia) a podkovka chocholatá (Hippocrepis comosa). U některých populací přijímají housenky i vřes obecný (Calluna vulgaris). Samička klade vajíčka jednotlivě na přízemní listy a stonky živných rostlin, nebo i na okolní rostliny. Housenky, které žijí velmi skrytě, se živí nejprve květy a mladými výhony. Později okusují i spodní listy. Tento druh modráska je obligátně myrmekofilní. Jeho housenky a kukly vyžadují pravidelnou péči od mravenců rodu (Lasius), za kterou jim poskytují cukernaté sekrety. Přezimuje vzrostlá housenka, která se kuklí v zemní komůrce v blízkosti mravenců. Motýl je dvougenerační (bivoltinní). Vyskytuje se od května do června a od července do srpna. Ve vyšších polohách a chladnějších oblastech je motýl jednogenerační (monovoltinní). Vyskytuje se zde od června do července.

Ochrana a ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V České republice byl tento motýl velmi rozšířený a místy i hojný. V současné době však jeho početnost klesá na řadě míst vymírá. Tento druh ohrožuje především zarůstání vhodných lokalit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JAN MACEK, ZDENĚK LAŠTŮVKA, JIŘÍ BENEŠ, LADISLAV TRAXLER. Motýli a housenky střední Evropy IV., Denní motýli. Praha: Academia, 2015. 539 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]