Přeskočit na obsah

Modrá velryba (hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Malba osamocené ‚modré velryby

Modrá velryba (Cиний кит, Sinij kit), Tichý dům (тихий дом, Tichij dom), Moře velryb (море китoв, Morje kitov) nebo Vzbuď mě ve 4:20 (Разбуди меня в 4:20, Razbudi mjeňa v 4:20) je pravděpodobně městská legenda vzniklá z internetové mystifikace (hoaxu). Údajně jde o fenomén nebezpečné online hry šířící se prý na sociálních sítích pravděpodobně z Ruska nebo jiné země bývalého Sovětského svazu.[1] Princip hry spočívá v bezvýhradném plnění 50 úkolů, které zadává tzv. kurátor.[2] Většina úkolů tkví v překonávání „pudu sebezáchovy“, vyvolávání psychózy, sebepoškozování a v krajním případě končí sebevraždou, což je posledním úkolem hry – skočit z vysoké budovy. Snaha odstoupit ze hry má být přitom trestána vydíráním.[3]

S hrou je spojován trend zvýšeného výskytu sebevražd dětí a mladistvých. Zatímco žádné z úmrtí nebylo definitivně spojeno s Modrou velrybou,[4] je s ní naopak spojeno velké množství fotografií sebepoškozování šířících se internetem. Termín „Modrá velryba“ odkazuje k fenoménu sebevražedného chování plejtváků obrovských.[1]

Za tvůrce hry je označován Filip Budejkin, známý spíše pod přezdívkou Filip Lis, takzvaný Lišák, administrátor skupiny s názvem F57 na sociální síti VKontakte. Ten hru údajně zhruba v roce 2013 vymyslel jako způsob zvýšení efektivity zmiňované skupiny. Budejkin byl vzat do vazby, v květnu 2016 se přiznal k „vybízení nejméně 16 náctiletých dívek ke spáchání sebevraždy“ a nakonec usvědčen ze spáchání dvou takových činů.[5][6]

Reakce[editovat | editovat zdroj]

K březnu 2017 ruské úřady vyšetřovaly přibližně 130 samostatných případů sebevražd spojovaných s tímto jevem.[7] O hře informovala mnohá česká média, svoji zprávu jako o potenciálním nebezpečí vydala i Policie ČR.[8]

Podle poznatků manažera pro internetovou bezpečnost Seznamu.cz Martina Kožíška a vedoucího projektu E-bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci Kamila Kopeckého hra ve skutečnosti neexistuje a jedná se tak pouze o hoax, který je i přesto nebezpečný – jeho medializace vede k nápodobě a nastartování samotné výzvy.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Blue Whale (game) na anglické Wikipedii.

  1. a b Modrá velryba: Co stojí za „hrou,“ jaké úkoly vedou děti k sebevraždě?. Echo24 [online]. 2017-04-14. Dostupné online. 
  2. TRUCHLÁ, Helena. Když zemřeš, vyhraješ. Ruskojazyčný internet děsí tajemná hra, která může děti nabádat k sebevraždě. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2017-03-02. Dostupné online. 
  3. Chci hrát! I přes varování policie se české děti hlásí do sebevražedné Modré velryby. Info.cz [online]. 2017-04-15. Dostupné online. 
  4. KOPECKÝ, Kamil. Modrá velryba – hra motivující děti k sebevražednému jednání? Obyčejný podvod.. E-bezpečí [online]. 2017-04-13. Dostupné online. 
  5. HOLUŠOVÁ, Alina. 'Sebevražedná hra' Modrá velryba je fake aneb Co nám vraždí naše děti?. Tiscali.cz [online]. 2017-04-13. Dostupné online. 
  6. Blue whale challenge administrator pleads guilty to inciting suicide. BBC News. 2017-05-11. Dostupné online [cit. 2021-08-31]. (anglicky) 
  7. Policie varovala před sebevražednou hrou Modrá velryba, od té doby se v Česku šíří ještě rychleji. Info.cz [online]. 2017-04-15. Dostupné online. 
  8. NGUYENOVÁ, Ivana. Modrá velryba. Policie ČR [online]. 2017-04-13. Dostupné online. 
  9. Policie varuje před hrou Modrá velryba, která má nutit děti k sebevraždě. Novinky.cz [online]. 2017-04-13. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • 50 úkolů – seznam úkolů, které musí hráč splnit