Modrá velryba (hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malba osamocené ‚modré velryby

Modrá velryba (Cиний кит, Sinij kit), Tichý dům (тихий дом, Tichij dom), Moře velryb (море китoв, Morje kitov) nebo Vzbuď mě ve 4:20 (Разбуди меня в 4:20, Razbudi mjeňa v 4:20) je pravděpodobně městská legenda vzniklá z internetové mystifikace (hoaxu). Údajně jde o fenomén nebezpečné online hry šířící se prý na sociálních sítích pravděpodobně z Ruska nebo jiné země bývalého Sovětského svazu.[1] Princip hry spočívá v bezvýhradném plnění 50 úkolů, které zadává tzv. kurátor.[2] Většina úkolů tkví v překonávání „pudu sebezáchovy“, vyvolávání psychózy, sebepoškozování a v krajním případě končí sebevraždou, což je posledním úkolem hry – skočit z vysoké budovy. Snaha odstoupit ze hry má být přitom trestána vydíráním.[3]

S hrou je spojován trend zvýšeného výskytu sebevražd dětí a mladistvých. Zatímco žádné z úmrtí nebylo definitivně spojeno s Modrou velrybou,[4] je s ní naopak spojeno velké množství fotografií sebepoškozování šířících se internetem. Termín „Modrá velryba“ odkazuje k fenoménu sebevražedného chování plejtváků obrovských.[1]

Za tvůrce hry je označován Filip Budejkin, známý spíše pod přezdívkou Filip Lis, takzvaný Lišák, administrátor skupiny s názvem F57 na sociální síti VKontakte. Ten hru údajně zhruba v roce 2013 vymyslel jako způsob zvýšení efektivity zmiňované skupiny. Budejkin byl vzat do vazby, v květnu 2016 se přiznal k „vybízení nejméně 16 náctiletých dívek ke spáchání sebevraždy“ a nakonec usvědčen ze spáchání dvou takových činů.[5][6]

Reakce[editovat | editovat zdroj]

K březnu 2017 ruské úřady vyšetřovaly přibližně 130 samostatných případů sebevražd spojovaných s tímto jevem.[7] O hře informovala mnohá česká média, svoji zprávu jako o potenciálním nebezpečí vydala i Policie ČR.[8]

Podle poznatků manažera pro internetovou bezpečnost Seznamu.cz Martina Kožíška a vedoucího projektu E-bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci Kamila Kopeckého hra ve skutečnosti neexistuje a jedná se tak pouze o hoax, který je i přesto nebezpečný – jeho medializace vede k nápodobě a nastartování samotné výzvy.[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Blue Whale (game) na anglické Wikipedii.

  1. a b Modrá velryba: Co stojí za „hrou,“ jaké úkoly vedou děti k sebevraždě?. Echo24 [online]. 2017-04-14. Dostupné online. 
  2. TRUCHLÁ, Helena. Když zemřeš, vyhraješ. Ruskojazyčný internet děsí tajemná hra, která může děti nabádat k sebevraždě. Aktuálně.cz [online]. 2017-03-02. Dostupné online. 
  3. Chci hrát! I přes varování policie se české děti hlásí do sebevražedné Modré velryby. Info.cz [online]. 2017-04-15. Dostupné online. 
  4. KOPECKÝ, Kamil. Modrá velryba – hra motivující děti k sebevražednému jednání? Obyčejný podvod.. E-bezpečí [online]. 2017-04-13. Dostupné online. 
  5. HOLUŠOVÁ, Alina. 'Sebevražedná hra' Modrá velryba je fake aneb Co nám vraždí naše děti?. Tiscali.cz [online]. 2017-04-13. Dostupné online. 
  6. Blue whale challenge administrator pleads guilty to inciting suicide. BBC News. 2017-05-11. Dostupné online [cit. 2021-08-31]. (anglicky) 
  7. Policie varovala před sebevražednou hrou Modrá velryba, od té doby se v Česku šíří ještě rychleji. Info.cz [online]. 2017-04-15. Dostupné online. 
  8. NGUYENOVÁ, Ivana. Modrá velryba. Policie ČR [online]. 2017-04-13. Dostupné online. 
  9. Policie varuje před hrou Modrá velryba, která má nutit děti k sebevraždě. Novinky.cz [online]. 2017-04-13. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • 50 úkolů – seznam úkolů, které musí hráč splnit