Modlitba Manassesova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sixto-Clementine Vulgate (1598) - Oratio Manassae (Modlitba Manassesova)

Modlitba Manassesova (Modlitba Menašeho) je jeden z apokryfů Starého zákona, mezi které ji řadí židé, římskokatolická církev i protestanti, zatímco v pravoslaví má větší vážnost, je řazena mezi deuterokanonické spisy a bývá ve vydáních Bible obvykle obsažena.

Jedná se o krátkou knihu o jediné kapitole s patnácti verši, jejímž obsahem je modlitba judského krále Manassese, jenž je zmiňován i v kanonických knihách, v Druhé knize královské a Druhé knize Paralipomenon.[1][2] Druhá kniha Paralipomenon pak přímo zmiňuje, že jeho kajícná modlitba je „v knize o králích Izraelských“.[2]

Většina biblistů předpokládá, že byla napsána řecky ve 2. nebo v 1. století př. n. l.

Kniha se vyskytuje v řadě historických biblických textů, například ve Vulgatě ze čtvrtého století našeho letopočtu nebo v Alexandrijském kodexu z pátého století našeho letopočtu.

Do svého výběru ji zařadili také původní vydavatelé Bible kralické, kteří znali Modlitbu Manassesovu jen v latinském překladu, z něhož pořídili překlad český.

Pod stejným názvem bylo ve svitkcích od Mrtvého moře objeveno literární dílo s odlišným obsahem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Gebet des Manasse na německé Wikipedii a Prayer of Manasseh na anglické Wikipedii.

  1. 2Kr 21, 1 – 21, 18 (Kral, ČEP)
  2. a b 2Pa 33, 1 – 33, 20 (Kral, ČEP)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bible : český ekumenický překlad - Bible kralická : česká synoptická Bible (v rozsahu celého vydání Bible kralické z roku 1613). Praha: Česká biblická společnost, 2008. ISBN 978-80-85810-85-1. Obsahuje Manassesovu modlitbu ve dvou českých překladech. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]