Moderátor (profese)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Moderátor je člověk, který pracuje ve funkci kvalifikovaného konferenciéra při nějakém rozsáhlejším uměleckém představení či při nějaké větší společenské události. Na rozdíl od běžného konferování však moderátor kultivovaným způsobem příslušnou kulturní nebo společenskou akci vhodně usměrňuje, někdy i sofistikovaně řídí.

Moderátor je tedy vždy aktivním prostředníkem mezi účinkujícími, soutěžícími (a dalšímu účastníky na pódiu) na jedné straně a publikem přítomným v sále na straně druhé. U dobrého moderátora vysoce je oceňována nejen vysoká kvalita jeho řeči, tedy vysokou úroveň jeho mluveného slova, ale také jeho přirozená schopnost vkusným způsobem zasahovat přímo do děje v sále, důvtip, osobní šarm, dobrá pohotovost, umění improvizace i osobní noblesa a charizma.

Jedná se o takové osobní vlastnosti, kterými moderátor dokáže společensky přijatelným způsobem okamžitě vyřešit jakoukoliv neočekávanou událost, která během příslušné akce může nastat. Tyto osobní vlastnosti jsou velmi důležité například při živém televizním či rozhlasovém vysílání, kde žádnou chybu nelze opravit pozdějším střihem či jinou technickou úpravou. Mezi české nejlepší české moderátory patří Libor Bouček, Leoš Mareš, Ondřej Sokol, Marek Eben, Daniel Stach a další.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]