Možnosti dialogu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možnosti dialogu
Původní název Možnosti dialogu
Země Československo
Jazyk čeština
Délka 12 min.
Žánr krátký animovaný film
Scénář Jan Švankmajer
Režie Jan Švankmajer
Obsazení a filmový štáb
Produkce Krátký film Praha
Hudba Jan Klusák
Kamera Vladimír Malík
Střih Helena Lebdusková
Výroba a distribuce
Premiéra 1982
Distribuce Ústřední půjčovna filmů
Ocenění Annecy Cristal for a Short Film (1983)
Možnosti dialogu na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Možnosti dialogu je 12 minut dlouhý film režiséra Jana Švankmajera natočený pomocí stop motion animace v roce 1982, jenž zachycuje alegoricky roviny mezilidské komunikace.

Film je rozdělen do tří částí. Na „Dialog věcný“, kde je použito hlav podobajících se tvorbě Giuseppe Arcimbolda, které se pojídají a z nich následně vznikají hlavy z jemnějších součástí.[1] Následuje „Dialog vášnivý“ představuje dvě hliněné figuríny kterak spolu vytváří vášnivý dialog-vztah – nejprv sexuální a posléze hádavý, obojí má za následek splynutí obou postav do jedné neklidně se formující masy. Konečně v „Dialogu vyčerpávajícím“ může divák sledovat dvě starší hliněné hlavy, které proti sobě vysunují různé objekty (zubní kartáček a zubní pastu, chléb a máslo atd.) z pusy na jazyku, čímž tvoří kombinace, zprvu „logické“, ovšem později nesourodé, což vede k zničení hlav.

Film Možnosti dialogu vyhrál tři velké ceny v roce 1983; Velkou cenu na Festivalu international du film d'animation, Zlatého medvěda za nejlepší krátký film a čestné uznání Ceny C.I.C.A.E. na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. Mimoto byl také vybrán Terry Gilliamem za jeden z nejlepších animovaných filmů vůbec.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Re-animating the Lost Objects d'Childhood and the Everyday: Jan Svankmajer
  2. GILLIAM, Terry. Terry Gilliam Picks the Ten Best Animated Films of All Time [online]. The Guardian, 27. dubna 2001. Dostupné online. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]