Moše Marzuk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Moše Marzouk)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dr. Moše Marzuk
Narození 20. prosince 1926
Káhira
Úmrtí 31. ledna 1955 (ve věku 28 let)
Káhira
Příčina úmrtí oběšení
Místo pohřbení Herzlova hora
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Moše Marzuk (hebrejsky: משה מרזוק, arabsky: موسى ليتو مرزوق, nar. 20. prosince 192631. ledna 1955) byl egyptský karaim (karaita, karaitský žid), který byl v Egyptě označen za teroristu, odsouzen a popraven za špionáž ve prospěch Izraele.[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Marzuk se narodil v Káhiře v karaimské (karaitské) rodině. Jeho rodina se do Egypta přistěhovala začátkem 20. století z Tunisu. Marzuk pracoval jako chirurg v židovské nemocnici v Káhiře. Začátkem 50. let byl naverbován společně s dalšími egyptskými židy Mosadem pro špionážní úkoly ve prospěch Izraele.

V roce 1954 uskutečnila tato skupina sérii bombových útoků proti britským a americkým cílům v Egyptě (dvě malé, neškodné zápalné pumy byly uloženy ve dvou amerických kulturních centrech, další měly být umístěny v káhirských a alexandrijských kinech a na alexandrijském seřaďovacím nádraží ) jako součást Operace Suzannah. Celá skupina byla chycena poté, co jedna z bomb předčasně vybouchla v kapse jednoho ze členů skupiny. Její příslušníci byli mučeni a posléze usvědčeni ze špionáže. Moše Marzuk vzal před soudem veškerou zodpovědnost na sebe. Káhirským tribunálem byl (společně se Šmuelem Azzárem) odsouzen k trestu smrti oběšením. 31. ledna 1955 byl rozsudek v káhirském vězení vykonán.

V Izraeli je Moše Marzuk zobrazován jako hrdina a mučedník, ačkoliv izraelská vláda nikdy nepřiznala, že zemřel ve službě pro Izrael.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Moshe Marzuk na anglické Wikipedii.

  1. ČEJKA, Marek. Dějiny moderního Izraele. Praha: Grada Publishing, 2011. 351 s. ISBN 978-80-247-2910-7. S. 79. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BLACK, Ian; MORRIS, Benny. Mossad - izraelské tajné války. Praha: Jota, 2006. 632 s. ISBN 80-7217-392-8.