Mníšek pod Brdy (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mníšek pod Brdy
Nádraží v Mníšku pod Brdy
Nádraží v Mníšku pod Brdy
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský
Město Mníšek pod Brdy
Souřadnice
Mníšek pod Brdy (nádraží)
Mníšek pod Brdy (nádraží)
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 556365
Tratě 210
Nadmořská výška 435 m n. m.
V provozu od 22. září 1897
Zabezpečovací zařízení elektronické stavědlo
Dopravních kolejí 2
Nástupišť (hran) 2 (2)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Autobusové stanoviště v blízkosti budovy
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mníšek pod Brdy je železniční stanice v jihovýchodní části města Mníšek pod Brdy v okrese Praha-západ ve Středočeském kraji nedaleko Bojovského potoka. Leží na neelektrizované trati 210 Praha – Vrané nad Vltavou – Čerčany/Dobříš.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dne 22. září 1897 otevřela společnost Místní dráha Čerčany-Modřany-Dobříš trať z Modřan u Prahy, přes Vrané nad Vltavou do Dobříše budované zejména kvůli dopravě dřeva a kamene z dobříšského a konopišťského panství. Společnost původně vznikla pro železniční obsluhu modřanského cukrovaru. Nově postavené nádraží zde vzniklo jako koncová stanice, dle typizovaného stavebního vzoru.

V roce 1900 došlo k dokončení a zprovoznění úseku trati ze Skochovic u Vraného do Čerčan, kudy od roku 1869 procházela společnosti Dráhy císaře Františka Josefa (KFJB) spojující Vídeň, České Budějovice a Prahu. Po znárodnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku v roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy, po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde dvě jednostranná nekrytá nástupiště, k příchodu na nástupiště slouží přechod přes koleje. Roku 2017 byla dokončena rekonstrukce staniční budovy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]