Mluvící ruce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aktuálně používaný znak festivalu Mluvící ruce

Mluvící ruce je divadelní přehlídka tvorby především neslyšících umělců, která se pořádá každoročně už od roku 1998. Jde o projekt České unie neslyšících. Místo i čas akce se mění každým rokem – akce se odehrála například v divadlech ABC, Rokoko, Image Theatre a mnoha dalších.

Na projektu se podílejí slyšící i neslyšící všech věkových kategorií – zúčastnit se mohou jednotlivci, skupiny, školní třídy, rodiny s dětmi i senioři. Účastníci mohou vystoupit například s krátkou divadelní scénkou, storytellingem, uměleckým tlumočením, tancem, pohybovým divadlem apod.

Každý ročník má nějaké spojující téma, které se prolíná všemi vystoupeními.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Festival Mluvící ruce se poprvé uskutečnil v roce 1998. Od té doby se pořádá každoročně, i když v roce 2011 bylo jeho konání nejisté, kvůli finančním problémům České unie neslyšících. Díky dobrovolnické sbírce se nakonec akce odehrála. I v roce 2020, přes nesnáze spojené s koronavirovou pandemií, se festival uskutečnil. Tématem bylo „30 let České unie neslyšících“.[1]

V roce 2015 se festival uspořádal v prostorách sídla České unie neslyšících z důvodu oslav 25 let existence této organizace. Jinak se festival vždy pořádá na nějakém oficiálním místě – v určeném divadle, nebo v sále Městské knihovny Praha.[2]

V roce 2017 byl vymyšlen oficiální znak festivalu Mluvící ruce, který se používá dodnes.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. S.R.O. (WWW.NUX.CZ), Nux; PRAŽSKÁ, Městská divadla. Městská divadla pražská. Městská divadla pražská [online]. [cit. 2021-01-04]. Dostupné online. 
  2. Mluvící ruce – ukázka kultury neslyšících. www.budupomahat.cz [online]. [cit. 2021-01-04]. Dostupné online. 
  3. ruce.cz | Mluvící ruce 2017. ruce.cz [online]. [cit. 2021-01-04]. Dostupné online.