Činka (mlhovina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Mlhovina Činka)
Skočit na: Navigace, Hledání
Činka
Snímek mlhoviny dalekohledem VLT
Pozorovací údaje
(Ekvinokcium J2000,0)
Typ planetární mlhovina
Objevitel Charles Messier
Datum objevu 1764
Rektascenze 19h 59m 36,34s
Deklinace +22°43′16,09"
Souhvězdí Lištička (lat. Vulpecula)
Zdánlivá magnituda (V) 7,4
Úhlová velikost 8,0′×5,7′
Vzdálenost 1250 ly
Fyzikální charakteristiky
Poloměr 1,25 ly
Absolutní magnituda (V) −0,6
Označení v katalozích
M 27, NGC 6853
(V) – měření provedena ve viditelném světle

Činka je planetární mlhovinasouhvězdí Lištičky stará přibližně 3 až 4 tisíce let. Objevil ji Charles Messier v roce 1764 jako vůbec první z tohoto druhu vesmírných objektů. Jméno jí dal John Herschel ve svém popisu.

Její jasnost i značná úhlová velikost z ní činí oblíbený objekt i pro amatérská pozorování a fotografování. Mlhavé halo ji opticky zvětšuje až na 15 úhlových minut, což je polovina zdánlivého průměru Měsíce. Zdánlivou magnitudou se velmi blíží nejjasnější PM Helix. Navíc v porovnání s jinými planetárními mlhovinami ztrácí jen málo ve fotografické jasnosti: 7,9 mag.

Ve větších dalekohledech vypadá skutečně jako činka. Ze Země se na ni díváme téměř přesně v její rovníkové rovině. Podobný pohled skýtá i další mlhovina M76, které se říká Malá činka. Ze směru jednoho z jejích pólů by pravděpodobně měla prstencový tvar, vypadala by na obloze jako Prstencová mlhovina.

Centrální hvězda je nebývale jasný (13,5 mag) namodralý trpaslík o povrchové teplotě kolem 85 tisíc kelvinů, který své okolí dobře osvětluje. Některé výzkumné zprávy zmiňují, že by mohlo jít o těžko rozlišitelnou dvojhvězdu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]