Mladotický potok (přítok Střely)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mladotický potok
Mladotický potok v Přehořově
Mladotický potok v Přehořově
Základní informace
Délka toku 15,51 km
Plocha povodí 79,9 km²
Průměrný průtok 0,19[1] m³/s
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-11-02-056
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Plzeňský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Berounka, Střela
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mladotický potok je vodní tok v severní části okresu Plzeň-sever, levostranný přítok řeky Střely.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Mladotický potok pramení v Zelenodolském lese na západním svahu Lhotského vrchu, mezi Vysokou Libyní a Žďárem v nadmořské výšce přibližně 510 m, na území přírodního parku Jesenicko v okrese Plzeň-sever. Zprvu teče potok severozápadním směrem, po přibližně 1 km vtéká na území okresu Rakovník, přijímá pravostranný přítok tekoucí ze svahu Lhotského vrchu a protéká přírodní rezervací Rybníčky u Podbořánek. Rezervace chrání cenné území se zastoupením společenstev rašelinišť, vlhkých luk, mokřadů, vodních a lesních společenstev s výskytem vzácných a ohrožených druhů.

Táhlým obloukem se potok postupně stáčí k západu a přijímá další pravostranný přítok přitékající od Podbořánek. V tomto úseku tok Mladotického potoka kopíruje na pravém břehu silnice č. 206 z Podbořánek do Žihle. U Chvojkovského Mlýna se potok stáčí k jihozápadu a více než 1 km tvoří okresní hranici. Před silnicí PotvorovŽihle opouští Rakovnicko a přijímá levostranný potok. V polích Žihelské pánve se poprvé kříží s železniční tratí č. 160 z Plzně do Žatce, přijímá Žihlický potok tekoucí ze severu od Žihle a drobný Přehořovský potok.

Před Přehořovem se opět kříží s dráhou, téměř jižním směrem protéká vsí a u železniční zastávky Potvorov se spojuje s Potvorovským potokem. Lesem na úpatí Potvorovského kopce teče až k Odlezelskému jezeru, ve kterém se spojuje s Odlezelským potokem. Na kaskádách za jezerem v úzkém údolí jsou dva malé vodopády.

Za samotou U Spálenky přijímá malé přítoky z obou stran, protéká nivou s poli a loukami, kde se rozvětvuje na několik ramen, která se spojují až před soutokem s Řemešínským potokem. Nedaleko od soutoku je přemostěn v současnosti nevyužívanou železniční tratí č. 162 z Mladotic do Rakovníka, za kterou se stéká s Chrášťovickým potokem. Z potoka se odděluje rameno náhonu ke mlýnu v Mladoticích, které obtéká po jihovýchodní straně přemostěn silnicí z Mladotic do Kralovic.

Převážná část posledních kilometrů toku vede po dně zaniklého Mladotického rybníka, kde do něj ústí poslední přítok – Trojanský potok – přitékající z východu od Šebíkova. Na bývalé hrázi rybníka se naposled kříží s železniční tratí a nedaleko Podhrázského Mlýna se v nadmořské výšce 343 m vlévá zleva do řeky Střely.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

levý/pravý, od pramene k ústí

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VLČEK, Vladimír. Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. 316 s. Heslo Mladotický potok, s. 177. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]