Mistrovství světa v basketbalu mužů 1986

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
10. Mistrovství světa
Základní informace
Sport basketbal
Země Španělsko Španělsko
Datum 5. – 20. čevenec 1986
Města Madrid, Barcelona, Oviedo, Zaragoza, Málaga, Tenerife, Ferrol
Umístění
Zlato USA USA
Stříbro Sovětský svaz SSSR
Bronz Jugoslávie Jugoslávie

10. mistrovství světa v basketbale proběhlo ve dnech 5.20. července ve Španělsku.

Turnaje se zúčastnilo dvacetčtyři týmů, rozdělených do čtyř šestičlenných skupin. Z každé skupiny postoupily nejlepší tři mužstva do čtvrtfinále, které bylo rozděleno na dvě skupiny po šesti. První dva týmy z každé skupiny postoupily do semifinále, třetí a čtvrtý tým hrál o 5. – 8. místo a pátý a šestý o 9. – 12. místo. Titul mistra světa získal tým Spojených států.

Výsledky a tabulky[editovat | editovat zdroj]

Základní skupiny[editovat | editovat zdroj]

Skupina A[editovat | editovat zdroj]

BRA ESP GRE FRA PAN KOR V P Skóre B
1. Flag of Brazil (1968-1992).svg Brazílie *** 86:72 115:95 85:93 88:85 104:74 4 1 478:419 9
2. Španělsko Španělsko 72:86 *** 87:86 84:80 125:70 120:73 4 1 488:395 9
3. Řecko Řecko 95:115 86:87 *** 87:84 110:81 98:80 3 2 476:447 8
4. Francie Francie 93:85 80:84 84:87 *** 91:88 101:84 3 2 449:428 8
5. Panama Panama 85:88 70:125 81:110 88:91 *** 111:103 1 4 435:517 6
6. Jižní Korea Jižní Korea 74:104 73:120 80:98 84:101 103:111 *** 0 5 414:534 5

Skupina B[editovat | editovat zdroj]

URS ISR CUB URU AUS ANG V P Skóre B
1. Sovětský svaz SSSR *** 114:77 129:87 111:62 122:92 89:51 5 0 565:369 10
2. Izrael Izrael 77:114 *** 88:78 84:79 91:98 95:75 3 2 435:444 8
3. Kuba Kuba 87:129 78:88 *** 87:76 66:72 81:53 2 3 399:418 7
4. Uruguay Uruguay 62:111 79:84 76:87 *** 77:74 83:81 2 3 377:437 7
5. Austrálie Austrálie 92:122 98:91 72:66 74:77 *** 69:74 2 3 405:430 7
6. Angola Angola 51:89 75:95 53:81 81:83 74:69 *** 1 4 334:417 6

Skupina C[editovat | editovat zdroj]

USA ITA CHN GER PUR CIV V P Skóre B
1. Spojené státy americké USA *** 86:64 107:81 81:68 73:72 99:63 5 0 446:348 10
2. Itálie Itálie 64:86 *** 98:87 85:76 78:55 98:62 4 1 423:366 9
3. Čína Čína 81:107 87:98 *** 80:81 98:84 84:72 2 3 430:442 7
4. Německo Německo 68:81 76:85 81:80 *** 69:81 81:80 2 3 328:397 7
5. Portoriko Portoriko 72:73 55:78 84:98 81:69 *** 91:55 2 3 383:373 7
6. Pobřeží slonoviny Pobřeží slon. 63:99 62:98 72:84 80:81 55:91 *** 0 5 322:460 5

Skupina D[editovat | editovat zdroj]

YUG CAN ARG NED NZL MAL V P Skóre B
1. Jugoslávie Jugoslávie *** 83:80 87:68 95:74 118:81 131:31 5 0 514:364 10
2. Kanada Kanada 80:83 *** 96:82 96:79 110:74 128:38 4 1 510:364 9
3. Argentina Argentina 68:87 82:96 *** 82:75 89:64 93:73 3 2 414:395 8
4. Nizozemsko Nizozemsko 74:95 79:96 75:82 *** 84:66 110:66 2 3 422:405 7
5. Nový Zéland Nový Zéland 81:118 74:110 64:89 66:84 *** 77:75 1 4 362:476 6
6. Malajsie Malajsie 61:131 38:128 73:93 66:110 75:77 *** 0 5 313:539 5

Čtvrtfinále[editovat | editovat zdroj]

Skupina A[editovat | editovat zdroj]

URS BRA ESP ISR CUB GRE V P Skóre B
1. Sovětský svaz SSSR *** 110:101 88:82 114:77* 129:87 105:93 5 0 546:441 10
2. Flag of Brazil (1968-1992).svg Brazílie 101:110 *** 86:72 90:75 99:83 115:95* 4 1 491:435 9
3. Španělsko Španělsko 82:88 72:86 *** 94:65 78:77 87:86* 3 2 414:402 8
4. Izrael Izrael 77:114* 75:90 65:94 *** 88:78* 82:79 2 3 387:455 7
5. Kuba Kuba 87:129* 83:99 77:78 78:88* *** 74:66 1 4 399:460 6
6. Řecko Řecko 93:105 95:115* 86:87* 79:82 66:74 *** 0 5 419:453 5
  • s hvězdičkou = zápasy ze základní skupiny.

Skupina B[editovat | editovat zdroj]

USA YUG ITA CAN ARG CHN V P Skóre B
1. Spojené státy americké USA *** 69:60 86:64* 77:65 70:74 107:81* 4 1 409:344 9
2. Jugoslávie Jugoslávie 60:69 *** 102:82 83:80* 87:68* 106:82 4 1 438:375 9
3. Itálie Itálie 64:86* 82:102 *** 89:86 78:70 98:87* 3 2 405:431 8
4. Kanada Kanada 65:77 80:83* 86:89 *** 96:82* 95:81 2 3 422:412 7
5. Argentina Argentina 74:70 68:87* 70:78 82:96 *** 97:80 2 3 391:411 7
6. Čína Čína 81:107* 82:106 87:98* 81:95 80:97 *** 0 5 411:503 5
  • s hvězdičkou = zápasy ze základní skupiny.

Semifinále[editovat | editovat zdroj]

17. července 1986
20:00
Zpráva Spojené státy americké USA 96 – 80 Flag of Brazil (1968-1992).svg Brazílie   Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid Madrid
Počet diváků: 6 500
Rozhodčí: Ľubomír Kotleba (TCH), Francisco Javier Fajardo (ESP)
Skóre po poločasech: 60:37
K. Smith, Robinson 17 Body Oscar 43

17. července 1986
22:00
Zpráva Sovětský svaz SSSR 91 – 90 Jugoslávie Jugoslávie prodl.  Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid Madrid
Počet diváků: 9 000
Rozhodčí: Alan Richardson (ENG), Jorge Morillo (ARG)
Skóre po poločasech: 37:40, 85:85 Prodl.: 6:5
Sabonis 25 Body D. Petrović 29

Finále[editovat | editovat zdroj]

20. července 1986
21:00
Zpráva Sovětský svaz SSSR 85 – 87 Spojené státy americké USA   Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid Madrid
Počet diváků: 12 000
Rozhodčí: Kostas Rigas (GRE), Yvan Mainini (FRA)
Skóre po poločasech: 48:38
Chomičius 17 Body K. Smith 23

O 3. místo[editovat | editovat zdroj]

19. července 1986
20:00
Zpráva Jugoslávie Jugoslávie 117 – 91 Flag of Brazil (1968-1992).svg Brazílie   Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid Madrid
Počet diváků: 5 000
Rozhodčí: John Weiland (CAN), Reuven Virovnik (ISR)
Skóre po poločasech: 59:47
Dalipagić 32 Body Oscar 27

O 5. – 8. místo[editovat | editovat zdroj]

17. července 1986
18:00
Zpráva Španělsko Španělsko 100 – 80 Kanada Kanada   Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid Madrid
Počet diváků: 10 000
Rozhodčí: Kostas Rigas (GRE), Tomás Pérez (PAN)
Skóre po poločasech: 48:37
Epi 22 Body Hatch 29

18. července 1986
20:00
Zpráva Itálie Itálie 100 – 78 Izrael Izrael   Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid Madrid
Rozhodčí: Yvan Mainini (FRA), James Harvey (USA)
Skóre po poločasech: 48:43
Riva 39 Body Berkowitz 21

O 5. místo[editovat | editovat zdroj]

20. července 1986
12:30
Zpráva Španělsko Španělsko 87 – 69 Itálie Itálie   Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid Madrid
Rozhodčí: Michail Grigorev (URS), Reuven Virovnik (ISR)
Skóre po poločasech: 43:36
Martín 18 Body Villalta 18

O 7. místo[editovat | editovat zdroj]

19. července 1986
19:00
Zpráva Kanada Kanada 84 – 97 Izrael Izrael   Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid Madrid
Rozhodčí: Vittorio Fiorito (ITA), Zoran Grbač (YUG)
Skóre po poločasech: 45:64
Wiltjer 22 Body Jamchy 33

O 9. – 12. místo[editovat | editovat zdroj]

18. července 1986
22:00
Zpráva Čína Čína 78 – 93 Kuba Kuba   Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid Madrid
Rozhodčí: Paul de Coster (BEL), Víctor Manuel García (COL)
Skóre po poločasech: 51:33
Xú Xiăoliáng 21 Body Scott 29

18. července 1986
18:00
Zpráva Argentina Argentina 88 – 102 Řecko Řecko   Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid Madrid
Rozhodčí: John Weiland (CAN), Wiesław Zych (POL)
Skóre po poločasech: 38:44
Camisassa 21 Body Gallis 40

O 9. místo[editovat | editovat zdroj]

20. července 1986
19:00
Zpráva Čína Čína 122 – 111 Řecko Řecko   Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid Madrid
Rozhodčí: Vander Lobosco (BRA), Ricardo Morales (CUB)
Skóre po poločasech: 58:54
Huáng Yúnlóng 27 Body Gallis 49

O 11. místo[editovat | editovat zdroj]

19. července 1986
18:00
Zpráva Kuba Kuba 85 – 81 Argentina Argentina   Palacio de Deportes de la Comunidad de Madrid Madrid
Počet diváků: 2 000
Rozhodčí: Arturo Ramírez (MEX), Zhū Jiāzhōng (CHN)
Skóre po poločasech: 45:43
Pérez, Scott 23 Body Campana 18

Soupisky[editovat | editovat zdroj]

1. Spojené státy americké USA

2. Sovětský svaz SSSR

3. Jugoslávie Jugoslávie

4. Flag of Brazil (1968-1992).svg Brazílie

  • Nilo Martins Guimarães
  • Maury Ponikwar de Souza
  • Gérson Victalino
  • João José Vianna “Pipoka”
  • Rolando Ferreira Júnior
  • Paulo “Paulinho” Villas Bôas de Almeida
  • Jorge Guerra “Guerrinha”
  • Marcel Ramon Ponikwar de Souza
  • Marcelo Vido
  • Trenér: Ary Ventura Vidal.

5. Španělsko Španělsko

  • Jordi Villacampa Amorós
  • Joaquim “Quim” Costa Puig
  • Cándido Antonio “Chicho” Sibilio Hughes
  • José María Margall Tauler
  • Andrés Jiménez Fernández
  • Fernando Romay Pereiro
  • Fernando Martín Espina
  • Fernando Arcega Aperte
  • Ignacio “Nacho” Solozábal Igartua
  • Juan Domingo de la Cruz Fermanelli
  • Joan “Chichi” Creus Molist
  • Juan Antonio San Epifanio Ruiz “Epi”
  • Trenér: Antonio Díaz Miguel.

6. Itálie Itálie

  • Roberto Premier
  • Ario Costa
  • Walter Magnifico
  • Enrico Gilardi
  • Fulvio Polesello
  • Roberto Brunamonti
  • Renato Villalta
  • Augusto Binelli
  • Antonello Riva
  • Sandro dell'Agnello
  • Pierluigi Marzorati
  • Romeo Sacchetti
  • Trenér: Valerio Bianchini.

7. Kanada Kanada

  • Howard Kelsey
  • Tony Simms
  • Eli Pasquale
  • David Turcotte
  • Gerald Kazanowski
  • Jay Triano
  • Gerry Besselink
  • Gord Herbert
  • Barry Mungar
  • John Hatch
  • Greg Wiltjer
  • Dan Meagher
  • Trenér: Jack Donohue.

8. Argentina Argentina

  • Esteban Pedro Alesio Camisassa
  • Héctor Óscar “Pichi” Campana
  • Diego Mario Maggi
  • Hernán Abel Montenegro
  • Carlos Eduardo Romano
  • Marcelo Gustavo Milanesio
  • Sergio Daniel Aispurúa
  • Miguel Alberto Cortijo
  • Sebastián Raúl Uranga
  • Gabriel Roque Milovich
  • Luis Alberto Oroño
  • Fernando Borcel
  • Trenér: Flor Meléndez Montañez.

9. Izrael Izrael

  • Howard Lassof
  • Motti Daniel
  • Adi Gordon
  • Nir Rechlis
  • Ari Rosenberg
  • Mickey Berkowitz
  • Hen Lippin
  • Doron Shefa
  • Doron Jamchy
  • Larry Bird-Curtis
  • Tomer Steinhauer
  • Ofer Yaakobi
  • Trenér: Zvi Sherf.

10. Řecko Řecko

  • Argyris Kabouris
  • Argyris Pedoulakis
  • Panagiotis Karatzas
  • Michalis Romanidis
  • Nikos Filippou
  • Liveris Andritsos
  • Fanis Christodoulou
  • Dimos Dimakopoulos
  • Christos Christodoulou
  • Trenér: Kostas Politis.

11. Kuba Kuba

  • Pedro Abreu Pascual
  • José Carlos Caballero
  • Luis Calderón
  • Noángel Luaces Rodríguez
  • Eduardo Cabrera Rosell
  • Raúl Dubois Cumbath
  • Leonardo Pérez Armenteros
  • Pedro Cobarrubia
  • Luciano Rivero
  • Daniel Scott Brice
  • Roberto Simón Salomón
  • Félix Morales Alfonso
  • Trenér: Juan Carmelo Ortega Miranda.

12. Čína Čína

  • Gōng Lŭmíng
  • Lĭ Fēng
  • Huáng Yúnlóng
  • Shā Guólì
  • Wáng Fēi
  • Sòng Tāo
  • Lĭ Yàguāng
  • Sūn Fēngwŭ
  • Wáng Lìbīn
  • Zhāng Yŏngjūn
  • Xú Xiăoliáng
  • Zhāng Bīn
  • Trenér: Qián Chénghăi.

13. Francie Francie

  • Frédéric Hufnagel
  • Valéry Demory
  • Patrick Cham
  • Jacques Monclar
  • Richard Dacoury
  • Stéphane Ostrowski
  • Christian Garnier
  • Hervé Dubuisson
  • Daniel Haquet
  • Jean-Luc Deganis
  • Éric Beugnot
  • Georges Vestris
  • Trenér: Jean Galle.

14. Nizozemsko Nizozemsko

  • Emill Hagens
  • Ronald Schilp
  • Marco de Waard
  • Raymond Bottse
  • Jelle Esveldt
  • Rik Smits
  • René Ebeltjes
  • Chris van Dinten
  • Cock van de Lagemaat
  • Peter van Noord
  • Hans Heijdeman
  • Erik Griekspoor
  • Trenér: Ruud Harrewijn.

15. Portoriko Portoriko

  • Juan Ramón Rivas Contreras
  • Federico “Fico” López Camacho
  • José Sosa Oliveras
  • Orlando Febres
  • Jerome Alfred Mincy Clark
  • Francisco “Frankie” Torruellas Kortright
  • Ángelo Cruz Rosario
  • Wesley Correa Crump
  • Mario Morales Micheo
  • Édgar Francisco de León Cruz
  • Francisco de León Cruz
  • Félix Rivera Benítez
  • Trenér: Ángel Cancel Acevedo.

16. Německo Německo

  • Ralf Risse
  • Armin Andres
  • Michael Koch
  • Jan Villwock
  • Rainer Greunke
  • Holger Arpe
  • Christian Welp
  • Armin Sowa
  • Hans-Jürgen “Hansi” Gnad
  • Lutz Wadehn
  • Günther Behnke
  • Burkhard Schröder
  • Trenér: Ralph Klein.

17. Austrálie Austrálie

  • Calvin “Cal” Bruton
  • Darryl Pearce
  • Phil Smyth
  • Larry Sengstock
  • Mark Dalton
  • Wayne Carroll
  • Paul Kuiper
  • Andrew Gaze
  • Ian Davies
  • Simon Cottrell
  • Brad Dalton
  • Ray Borner
  • Trenér: Adrian Hurley.

18. Uruguay Uruguay

  • Horacio Rodolfo “Tato” López Usera
  • Luis Eduardo Larrosa Bustillo
  • Luis Eduardo Pierri Barros
  • Hebert Jorge Núñez González
  • Gustavo Szczygielski
  • Horacio Roberto Perdomo Shaban
  • Carlos Javier Peinado Stagnero
  • Álvaro Tito Moreno
  • Ramiro Cortés
  • Joe McCall
  • Juan Carlos Mignone Crisera
  • Gabriel Waiter
  • Trenér: Ramón Etchamendi Sosa.

19. Panama Panama

  • Ernesto “Tito” Malcolm
  • Enrique Grenald
  • Reginaldo “Reggie” Grenald
  • Braulio Rivas Rodríguez
  • Edgar Macías
  • Rodolfo Gill
  • Mario Rafael Gálvez Evers
  • Rolando Frazer Thorne
  • Cirilo Escalona
  • Fernando Pinillo Ávila
  • Adolfo Martínez
  • Mario Alberto Butler Graham
  • Trenér: Franklin “Frank” Holness.

20. Angola Angola

  • Josué Campos
  • Aníbal de Jesus Moreira
  • David Bartolomeu Dias
  • Paulo Jorge Morais Rebelo de Macedo
  • Artur Casimiro Barros
  • Manuel Nazareth Costa de Sousa “Necas”
  • José “Zezé” Assis
  • Francisco Cungulo
  • Adriano Baião
  • Gustavo Dias Vaz da Conceição
  • José Carlos Carvalho Ribeiro Guimarães
  • Jean-Jacques Nzadi da Conceição
  • Trenér: Victorino Silva Cunha.

21. Nový Zéland Nový Zéland

  • Tony Smith
  • Colin Crampton
  • Frank Mulvihill
  • John Rademakers
  • Neil Stephens
  • Dave Edmonds
  • Dave Mason
  • Ian Webb
  • Glen Denham
  • Gilbert Gordon
  • Peter Pokai
  • Stan Hill
  • Trenér: Robert Bishop.

22. Jižní Korea Jižní Korea

  • Lee Won-woo
  • Hur Jae
  • Park In-kyu
  • Lee Min-hyun
  • Lee Chung-hee
  • Lee Mun-kyu
  • Kim Hyun-jun
  • Goh Myung-hwa
  • Kim Yoo-taek
  • Kim Sung-wook
  • Kim Yoon-ho
  • Han Ki-bum
  • Trenér: Chung Kwang-suk.

23. Pobřeží slonoviny Pobřeží slonoviny

  • Moustapha Abbas Diop
  • Richard Bah
  • Désiré N’Drin
  • Marc M’Bahia
  • Désiré Bambara
  • Ello Dingui
  • Mamadou Koné
  • Michel Bonébo
  • Djibril Kamara
  • Georges Lath
  • Abdoul Karim Ouattara
  • Djadji Clément
  • Trenér: Alphonse Bilé.

24. Malajsie Malajsie

  • Chiang See Hon
  • Tan Kim Chin
  • Loh Ban Hon
  • Ching Eng Hing
  • Oi Guan Siu
  • Chin Chee Wai
  • Leow Chin Lih
  • Lai Yeng Fock
  • Teo Poh Chye
  • Wong Chee Keong
  • Yap Swee Sim
  • Low Ken Kok
  • Trenér: Tom Wisman.

Konečné pořadí[editovat | editovat zdroj]

10. Mistrovství světa Z V P Skóre B
1. Spojené státy americké USA 10 9 1 845:712 19
2. Sovětský svaz SSSR 10 9 1 1044:823 19
3. Jugoslávie Jugoslávie 10 8 2 989:773 18
4. Flag of Brazil (1968-1992).svg Brazílie 10 6 4 939:900 16
5. Španělsko Španělsko 8 6 2 743:625 14
6. Itálie Itálie 8 6 2 666:624 14
7. Kanada Kanada 8 5 3 756:603 13
8. Argentina Argentina 8 5 3 655:623 13
9. Izrael Izrael 8 4 4 657:707 12
10. Řecko Řecko 8 3 5 714:708 11
11. Kuba Kuba 8 3 5 633:661 11
12. Čína Čína 8 2 6 673:740 10
13. Francie Francie 5 3 2 449:428 8
14. Nizozemsko Nizozemsko 5 2 3 422:405 7
15. Portoriko Portoriko 5 2 3 383:373 7
16. Německo Německo 5 2 3 382:397 7
17. Austrálie Austrálie 5 2 3 405:430 7
18. Uruguay Uruguay 5 2 3 377:437 7
19. Panama Panama 5 1 4 435:517 6
20. Angola Angola 5 1 4 334:417 6
21. Nový Zéland Nový Zéland 5 1 4 362:476 6
22. Jižní Korea Jižní Korea 5 0 5 414:534 5
23. Pobřeží slonoviny Pobřeží slon. 5 0 5 322:460 5
24. Malajsie Malajsie 5 0 5 313:539 5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]