Mistrovství Československa v šachu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Mistrovství Československa v šachu byl šachový turnaj, jenž určoval nejlepšího československého hráče šachu. Konal se od roku 1919 až do roku 1992 (kdy se rozpadlo Československo). Jeho první ročník navázal na Mistrovství Čech v šachu, během 2. světové války ho vystřídalo Mistrovství Čech a Moravy v šachu a po rozdělení Československa k prvnímu lednu 1993 ho v České republice vystřídalo Mistrovství České republiky v šachu.

Seznam vítězů[editovat | editovat zdroj]

V závorce je uvedeno umístění v turnaji, pokud se Mistrovství Československa hrálo v rámci mezinárodního turnaje.

Rok Místo Systém Zlato Stříbro Bronz
1919 Praha František Schubert Karel Opočenský Josef Hašek
1921 Brno Karel Hromádka Ladislav Prokeš Karel Treybal
1923 Pardubice Max Walter Amos Pokorný Karel Vaněk
1925 Bratislava Richard Réti Jindřich Engel Amos Pokorný
1927 České Budějovice Karel Opočenský Max Walter Karel Hromádka
1929 Brno Karel Opočenský Jan Schulz Amos Pokorný
1931 Praha Leo Zobel Desider May Max Walter
1933 Mnichovo Hradiště Salo Flohr Amos Pokorný Emil Richter
1936 Poděbrady Salo Flohr (1.) Jan Foltys (3.) Jiří Pelikán (8.)
1938 Praha Karel Opočenský Pavel Hermann Jan Foltys
1946 Ostrava Luděk Pachman Miroslav Katětov Jan Foltys
1948 Bratislava Emil Richter František Zíta Maximilián Ujtelky
1950 Gottwaldov Miroslav Filip Jiří Fichtl Jiří Podgorný
1952 Tatranská Lomnica Miroslav Filip Jaroslav Šajtar Luděk Pachman
1953 Praha Luděk Pachman Miroslav Filip František Zíta
1954 Praha Miroslav Filip Luděk Pachman Ladislav Alster
1955 Praha Ján Šefc Ladislav Alster František Pithart
1956 Poděbrady Ladislav Alster František Zíta Miroslav Herink
1957 Praha Luděk Pachman Jiří Fichtl Miroslav Filip
1959 Bratislava Luděk Pachman Vlastimil Hort Maximilián Ujtelky
1960 Ostrava Jiří Fichtl Maximilián Ujtelky Vlastimil Hort
1961 Košice Luděk Pachman Miroslav Filip Vlastimil Hort
1962 Jablonec nad Nisou Lubomír Kaválek Vlastimil Hort František Blatný
1963 Praha Luděk Pachman Miroslav Filip Lubomír Kaválek
1964 Brno Vlastimil Jansa František Blatný Jan Smejkal
1965 Pardubice Josef Augustin Ervin Nowak František Pithart
1966 Harrachov Luděk Pachman (3.) Vlastimil Hort (5.) Miroslav Filip (7.)
1967 Bratislava Július Kozma Jan Smejkal Jindřich Trapl
1968 Luhačovice Lubomír Kaválek Jan Smejkal Vlastimil Hort
1969 Luhačovice Vlastimil Hort (3.) Jan Smejkal (5.) Vlastimil Jansa (6.)
1970 Havířov Vlastimil Hort Vlastimil Jansa Jan Smejkal
1971 Luhačovice Vlastimil Hort (1.) Jan Smejkal (4.) Josef Přibyl (5.)
1972 Třinec Vlastimil Hort Vlastimil Jansa Josef Přibyl
1973 Luhačovice Jan Smejkal (1.) Vlastimil Hort (3.) Ján Plachetka (4.)
1974 Rimavská Sobota Vlastimil Jansa Vlastimil Hort Lubomír Neckář
1975 Brno Vlastimil Hort (1.) Vlastimil Jansa (4.) Josef Augustin (9.)
1976 Ostrava Eduard Prandstetter Josef Augustin Jan Sikora
1977 Děčín Vlastimil Hort (3.) Eduard Meduna (6.) Vlastimil Jansa (8.)
1978 Mariánské Lázně Eduard Prandstetter Jan Smejkal Jan Sikora
1979 Trenčianske Teplice Jan Smejkal Ľubomír Ftáčnik Vlastimil Hort
1980 Trnava Jan Ambrož Ľubomír Ftáčnik Josef Přibyl
1981 Hradec Králové Ľubomír Ftáčnik (2.) Jan Smejkal (4.) Eduard Meduna (5.)
1982 Frenštát pod Radhoštěm Ľubomír Ftáčnik Karel Mokrý Josef Přibyl
1983 Bratislava Ľubomír Ftáčnik (2.) Josef Přibyl (4.) Jan Smejkal (6.)
1984 Šumperk Vlastimil Jansa Vlastimil Hort Jan Smejkal
1985 Trenčianske Teplice Ľubomír Ftáčnik (2.) Karel Mokrý (3.) Eduard Meduna (5.)
1986 Praha Jan Smejkal Aleš Pekárek Jiří Lechtýnský
1987 Námestovo Eduard Meduna (2.) Jiří Nun (3.) Pavel Blatný (4.)
1988 Třinec Pavel Blatný Aleš Pekárek Ján Plachetka
1989 Praha Ľubomír Ftáčnik (2.) Karel Mokrý (4.) Pavel Blatný (6.)
1990 Brno Pavel Blatný Štefan Gross Eduard Prandstetter
1991 Bratislava Igor Gažík Petr Hába Alois Lanč
1992 Praha Vítězslav Rašík Ján Plachetka Ivan Hausner

Vícenásobní vítězové[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]