Přeskočit na obsah

Mississippská nížina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mississippská nížina
Mississippi Alluvial Plain
Nížina řeky Mississippi v New Orleans
Nížina řeky Mississippi v New Orleans

Nadřazená jednotkaAtlantská nížina
Sousední
jednotky
Západní pobřežní nížina Mexického zálivu, Východní pobřežní nížina Mexického zálivu

SvětadílSeverní Amerika
StátSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Nížina Mississippi
Nížina Mississippi
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mississippská nížina (anglicky Mississippi Alluvial Plain) je rozlehlá aluviální nížina, kterou protéká řeka Mississippi. Leží na jihovýchodě Spojených států amerických. Rozkládá se od soutoku s řekou Ohio až k Mississippské deltě a ústí do Mexického zálivu.[1] Mississippská nížina leží ve státech Illinois, Missouri, Kentucky, Tennessee, Arkansas, Mississippi a Louisiana.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Severní část Mississippské nížiny je úzká, má šířku pouze 25 km, směrem k jihu se dále rozšiřuje. V místech soutoku s řekou Arkansas je šířka nížiny 200 km, při pobřeží Mexického zálivu dosahuje šířky až 400 km. Délka aluviální nížiny je okolo 750 km, celkem se rozkládá na ploše okolo 95 000 km2.[2]

Členění[editovat | editovat zdroj]

Rozlišuje se delší a rozsáhlejší horní část nížiny – Mississippi Embayment a nížinná oblast samotné delty řeky Mississippi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Geografický místopisný slovník světa. Odb. red. Hana Bradnová ... [a kol.]. 1. vyd. - Praha : Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. S. 510.
  2. VOTÝPKA, Jan a JANOUŠOVÁ, Jaroslava: Severní Amerika. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1987, 420 s. S. 179 - 180.