Slavná mše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Missa solemnis)
Jump to navigation Jump to search

Slavná mše, slavnostní mše (svatá) nebo nejčastěji latinsky missa solemnis je v některých západokřesťanských církvích označení mše prováděné zvláště slavnostním způsobem.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

V liturgické praxi je obvykle přítomno více asistujících duchovních (koncelebrantů), veškeré přednášené liturgické texty se zpívají a užívá se navíc kadidlo, procesní svíce a kříž. Obvyklé se taková mše slouží o velkých svátcích a mimořádných slavnostních příležitostech. Předsedá-li slavné mši biskup, hovoří se o  (slavnostní) pontifikální mši, předsedá-li jí papež, jedná se o (slavnostní) papežskou mši.

Definice[editovat | editovat zdroj]

V římské liturgii tridentské mše má termín 'missa solemnis' přesněji definovaný význam: jde o plnou, nezkrácenou formu mešního ordinaria, které se kromě celebranta (biskupa či kněze) účastní další dva duchovní, jáhen a podjáhen, v praxi často nahrazovaní kněžími. Navíc se používá kadidlo a liturgické texty se zpívají (na rozdíl od jednoduché missa privata, „soukromé mši“, ale podobně jako v missa cantata, „zpívané mši“, která se však obejde bez jáhna a podjáhna). Missa solemnis se zde chápe jako jediná plnohodnotná forma mše a ostatní dvě přípustné formy jen jako její zjednodušení, přičemž některé jejich prvky lze vysvětlit právě jen s odkazem na úplný průběh mše podle ritu slavné mše.

Missa solemnis v hudbě[editovat | editovat zdroj]

Missa solemnis je v hudební oblasti chápána jako samostatný útvar, respektive hudební forma - mše, zhudebnění textu ordinaria. Zhudebnění mše určená pro slavné mše se často označují rovněž jako Missa solemnis. Mnoho hudebních skladatelů zhudebnilo mešní liturgický text. Takové zhudebnění obvykle bývá zkomponované pro velký smíšený sbor, sólisty s bohatým hudebním doprovodem symofnického orchestru.

Známá je například Beethovenova Missa solemnis D dur z roku 1823 (toto dílo bylo poprvé vcelku uvedeno v kostele sv. Petra a Pavla ve Varnsdorfu). Struktura a textový základ takovéto mše jsou stejné jako u jiných zhudebnění latinského ordinária, hudba však mívá slavnostnější charakter.

Zvláštním případem Missy solemnis je také Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Některá zhudebnění Missae solemnes[editovat | editovat zdroj]

baroko
klasicismus
romantismus
moderní a soudobá hudba

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]