Miroslav Zapadlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miroslav Zapadlo

Poslanec Národního shromáždění ČSR
Ve funkci:
1954 – 1960
Stranická příslušnost
Členství KSČ

Narození 31. října 1924
Úmrtí 1988
Děti Milan Zapadlo
Profese politik
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Miroslav Zapadlo (31. října 1924[1]1988[2]) byl československý politik, poslanec Národního shromáždění ČSR za KSČ a ředitel AZNP Mladá Boleslav.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Jako člen Československého svazu mládeže se dobrovolně přihlásil do války v Koreji[2], po návratu pracoval jako opravář strojů v AZNP Mladá Boleslav.[3] V roce 1954 kandidoval ve volbách do Národního shromáždění za KSČ ve volebním obvodu Praha-venkov, byl zvolen a v parlamentu setrval do konce funkčního období v roce 1960.[4][5]

Po návratu do automobilky zastával různé podnikové funkce, až se jako čtyřicetiletý stal v roce 1964 ředitelem závodu AZNP Vrchlabí, kde v té době byly vyráběny užitkové automobily Škoda 1202 různých modifikací. Podařilo se mu prosadit výraznou modernizaci celého závodu a zejména montážní haly – to bylo účetně vykázáno jako rekonstrukce, fakticky však šlo o novostavbu (nad starou halou se postavila nová střecha, pod ní nové obvodové stěny a všechno mezi tím se vybouralo), díky které se pronikavě zlepšilo pracovní prostředí a závod výrazně zvedl výrobní kapacitu. Významně se zasadil také o dokončení vývoje a zavedení sériové výroby Škody 1203, jediného československého užitkového automobilu s bezkapotovou samonosnou trambusovou karosérií.

V roce 1969 byl jmenován podnikovým ředitelem celých AZNP Mladá Boleslav. Na základě usnesení federální vlády musel ukončit přípravu výroby vozu střední třídy Škody 720 i menšího typu Škody 740, podařilo se mu prosadit aspoň zavedení nových modelů s motorem vzadu typu Škoda 105/120 s moderní karosérií (ale původní zastarávající technikou) a rozběhl investici do nové karosárny pro vyvíjenou typovou řadu Škoda 760.

Koncem roku 1978 byl Zapadlo odvolán z funkce podnikového ředitele,[2] oficiálně kvůli neuspokojivým závěrům státní kontroly, kdy měla být zjištěna „velká nehospodárnost a nízká úroveň řídící a výzkumné práce“, stejně jako „závažné zakolísání v investiční výstavbě i ve výrobě osobních automobilů“ v posledních dvou letech. Středočeský KV KSČ tehdy konstatoval „porušení stranické a státní disciplíny a obelhávání stranických orgánů“ (AZNP měly údajně prodávat vozy stranickým funkcionářům za nižší ceny, neoficiálně se mluvilo i černém obchodě s automobily a s valutami) a Zapadlo byl odvolán z funkce ředitele a vyloučen z KSČ.[6] V pozdější podnikové monografii V soukolí okřídleného šípu je toto odvolání nahlíženo mnohem shovívavěji, protože podobné praktiky se děly v jiných podnicích v ještě horší míře – skutečným důvodem odvolání prý mohla být hlavně Zapadlova neutuchající snaha shánět pro AZNP investice a následný konflikt s představiteli federálních politických a hospodářských špiček ČSSR, které upřednostňovaly industrializaci Slovenska a například výstavbu přímé konkurence AZNP v podobě BAZ Bratislava a TAZ Trnava.[2]

Jeho syn Miloslav Zapadlo (* 10. června 1952) byl v sedmdesátých letech úspěšným automobilovým závodníkem, firemním jezdcem automobilky a špičkovým reprezentantem československého rallye.[7][8][9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Miroslav Zapadlo [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2012-02-04]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b c d KRÁLÍK, Jan. V soukolí okřídleného šípu. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. S. 82-83. 
  3. Kandidáti Národní fronty pro volby do Národního shromáždění. Rudé právo. Listopad 1954, roč. 35., čís. 307, s. 3. Dostupné online. 
  4. jmenný rejstřík [online]. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky [cit. 2012-02-04]. Dostupné online. (česky) 
  5. BOX-FOLDER-REPORT: 17-1-99 TITLE:On the Eve of Elections [online]. osaarchivum.org [cit. 2012-02-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-08. (anglicky) 
  6. HÁJEK, Václav. Zásadovostí k správným východiskům. Rudé právo. Říjen 1979, roč. 60., čís. 243, s. 3. Dostupné online. 
  7. Milan Zapadlo slaví životní jubileum [online]. Auto Veteran Kaleidoskop, 2012-06-10 [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (česky) 
  8. ZAPADLO, Miloslav. Milan Zapadlo slaví životní jubileum. www.autokaleidoskop.cz [online]. www.autokaleidoskop.cz. Dostupné online. 
  9. ZAPADLO, Miloslav. Fotografie z Rallye Praha Revival 2016. www.ewrc-results.com [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]