Miroslav Hule

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ing. Miroslav Hule
Miroslav Hule
Miroslav Hule
Narození 9. září 1946
Československo Zliv
Pseudonym mh
Povolání Spisovatel, básník, prozaik, nakladatel
Národnost česká
Vzdělání vodohospodářský inženýr
Alma mater ČVUT v Praze
Manžel(ka) Marcela, Monika
Partnerka Vlasta
Děti Marcel, Kristýna, Roman, Miroslav, Anna, Blanka
„Ryby jsou jen záminkou k tomu, abychom více poznali sebe i přírodu. Málokteré prostředí a povolání je tak autentické, jako rybařina.“
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miroslav Hule (* 9. září 1946 Zliv) je český spisovatel, básník, prozaik a nakladatel).

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Zlivi v rodině zedníka. Zde navštevoval místní základní školu. Ve volných chvílích se věnoval fotbalu a na přilehlých rybnících pytláckému umění. Zde získal svůj hluboký vztah k přírodě a rybařině. V letech 1961-1965 studoval Střední průmyslovou školu stavební v Českých Budějovicích. Ve studiu pokračoval dále na ČVUT v Praze obor vodní hospodářství. V roce 1969 byl na půlročním studijním pobytu ve Velké Británii. Po vysokoškolském studiu se vrátil do rodných Jižních Čech a byl zaměstnán jako projektant-vodohospodář ve Státním rybářství Třeboň (dnešní Rybářství Třeboň a.s.). Zde se podílel na úpravách, rekonstrukcích a údržbách děl velkých rybníkářských mistrů, jako jsou Štěpánek Netolický, Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan nebo Mikuláš Ruthard z Malešova. K takovým úpravám a citlivým rekonstrukcím bylo potřeba pečlivé studium postupů a praktik využívaných při výstavbě rybničních soustav. Studiem získal nepřeberné množství zkušeností v této oblasti jak po stránce historické tak i praktické, a tématu rybářství a rybníkářství se Miroslav Hule věnuje prakticky dodnes. Od roku 1986 byl ekologickým pracovníkem Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. V roce 1990 se stal ředitelem Nakladatelství Růže v Českých Budějovicích a zároveň byl zvolen předsedou Klubu spisovatelů jižních Čech. Roku 1992 se stal členem PEN klubu. Téhož roku založil nakladatelství a knihkupectví CARPIO (latinsky kapr) v Třeboni. Po rozvodu se svou první manželkou Marcelou se v roce 1986 přestěhoval ke své druhé manželce Monice do obce Lužnice (část obce Lomnice nad Lužnicí); kde v letech 1994-1996 vykonával funkci starosty. Díky svým celoživotním zkušenostem v oboru rybářství se v roce 2008 stal odborným poradcem ve společnosti AGRICO s.r.o., kde se podílel na vývoji nových výrobků a technologií pro produkční rybářské společnosti. Přátelí se s velkými literáty mj. s Michalem Vieweghem, Ivanem Klímou, Jiřím Stránským a dalšími. V současnosti kromě literární činnosti velmi poutavě přednáší v Třeboni historii rybářství a rybníkářství.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Svoji literární tvorbu zahájil na střední škole, kde debutoval v časopise Divoké víno. Dále přispíval do Tvorby, Mladého světa, Literárního měsíčníku, Zemědělských novin, Mladé fronty, Jihočeské pravdy, Rudého práva, Dikobrazu, Obrany lidu, Práva, Českobudějovických listů a Lidových novin. Spolupracoval taktéž s Československým rozhlasem a Českou televizí.

Jaromír Tomeček jej označil jako svého pokračovatele, jenž má skácelovkou poetiku a navíc je důvěrným znalcem přírody.

Beletrie[editovat | editovat zdroj]

Spoluautorství[editovat | editovat zdroj]

Filmové scénáře[editovat | editovat zdroj]

Literární spolky a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Byl jedním ze zakladatelů Jihočeského klubu Obce spisovatelů, jehož byl v letech 2000-2001 předsedou. Je členem Obce spisovatelů. V roce 1992 se stal členem mezinárodního sdružení PEN klub.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]