Ministerstvo závislých držav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka čínského písma Tento článek obsahuje čínský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto čínských znaků zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.

Ministerstvo závislých držav (čínsky v českém přepisu Li-fan jüan, pchin-jinem Lǐ fàn yuàn, znaky 理藩院, mandžusky Tulergi golo-be darasa jurgan.png Tulergi golo be darasa jurgan, mongolsky γadaγdu mongγul un törü-ji jasaqu jabudal-un jamun) byl správní úřad Čchingů. Jeho úředníci byli rekrutováni z Osmi korouhví. Přímým nástupcem ministerstva je tchajwanský Výbor pro mongolské a tibetské záležitosti.

Působnost[editovat | editovat zdroj]

Úkolem Ministerstva závislých držav bylo spravovat záležitosti mongolských a později i tibetských území, které Čchingové obsadili. S pokračujícím růstem Čchingské říše Ministerstvo závislých držav započalo spravovat i záležitosti čínského Turkestánu a dohlížet na vztahy s Ruskou říší podle Něrčinské smlouvy a Kjachtské smlouvy.

Do působnosti Ministerstva závislých držav nespadalo přijímání poselstev s tributem ze sousedních zemí (jako např. Korea či Vietnam) a zemí zámořských – to byl úkol ministerstva rituálů.[1]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Ministerstvo závislých držav založil v roce 1638 Chung Tchaj-ťi (Abachaj), první císař dynastie Čching,[2] a to tehdy jako tzv. Mongolský jamen[3] (Mandžuové si nejprve podřídili sousední mongolské kmeny, aby si uvolnili cestu k dobytí Číny v roce 1644).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fairbank (1998), str. 177.
  2. Batbayar (1999), str. 87.
  3. Batbayar (1999), str. 61.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BATBAYAR, Bat-Erdene. History of Mongolia. Cambridge: University of Cambridge, 1999. ISBN 999-0-038-5. 
  • FAIRBANK, John King. Dějiny Číny. Praha: NLN, s.r.o., Nakladatelství Lidové noviny, 1998. ISBN 80-7106-249-9.