Přeskočit na obsah

Ministerstvo národní obrany Čínské lidové republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ministerstvo národní obrany Čínské lidové republiky
Státní znak Čínské lidové republiky
Budova Ministerstva národní obrany
Budova Ministerstva národní obrany
ZkratkaMND ČLR
PředchůdceLidová revoluční vojenská rada
Vznik28. září 1954
TypVýkonná složka (ministerstvo) Státní rady
SídloBudova 1. října
MístoPeking, Čína
Úřední jazykčínština
Ministr národní obranyLi Shanfu
Mateřská organizaceStátní rada
Ústřední vojenská komise
Oficiální webeng.mod.gov.cn
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ministerstvo národní obrany Čínské lidové republiky (čínsky v českém přepisu Čung-chua žen-min kung-che-kuo kuo-fang-pchu, pchin-jinem Zhōnghuá rénmín gònghéguó guófángbù, znaky zjednodušené 中华人民共和国国防部) je ústřední výkonný orgán, ministerstvo, Státní rady Čínské lidové republiky nesoucí odpovědnost v některých oblastech týkajících se ozbrojených sil Čínské lidové republiky, především za mezinárodní kontakt a spolupráci Čínské lidové osvobozenecké armády s cizími ozbrojenými silami. Ministerstvo je hierarchicky podřízeno Ústřední vojenské komisi Čínské lidové republiky, respektive Ústřední vojenské komisi Komunistické strany Číny (obě komise de facto fungují jako duální orgán sestávající ze stejných lidí).

V čele ministerstva stojí ministr národní obrany, jehož funkce je vysoce prestižní; její význam přesahuje faktický mocenský vliv samotného ministerstva. Ministr bývá členem nebo místopředsedou výše uvedených ústředních vojenských komisí, které stojí v čele ozbrojených sil a které bezprostředně řídí nejdůležitější vojenské orgány centrální (generální štáb, hlavní politickou správu, správu logistiky, správu vyzbrojování, velitelství pozemních sil, námořnictva a letectva atd.) i regionální.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ministerstvo bylo zřízeno roku 1954, v souvislosti s reorganizací státní správy po přijetí první ústavy Čínské lidové republiky. Kromě mezinárodních vztahů oficiálně odpovídá také za různé administrativní záležitosti týkající se armády, jako je organizace náboru a odvodů, výcviku, výzkumu a vývoje, personální evidenci a hodnocení důstojníků, mobilizační otázky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ministry of National Defense of the People's Republic of China na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]