Mini DisplayPort

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mini DisplayPort k VGA adaptéru v notebooku od Apple.

Mini DisplayPort (zkráceně MiniDP nebo mDP ) je miniaturní verze DisplayPort digitálně audio-vizuálního rozhraní.

Společnost Apple, oznámila vývoj ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008. Nyní ho uplatňuje v LED Cinema Display a ve všech nových počítačích s Macintosh (ačkoliv od roku 2016 jej Apple nahradil konektorem USB-C). Mini DisplayPort se také používá v nových PC a noteboocích od různých výrobců, jako jsou Lenovo, Toshiba, HP a Dell. Na rozdíl od svých předchůdců Mini-DVI a Micro-DVI, je Mini DisplayPort schopen práce s rozlišením až 2560 × 1600 pixelů (WQXGA) při použití standardu DisplayPort 1.1a a rozlišením až 4096x2160 (4K) při použití standardu DisplayPort 1.2. Krátce poté, co přišel Mini DisplayPort na trh, Apple oznámil, že licence na technologii konektoru bude bez poplatku. Apple si pouze vyhradil právo zrušit licenci "kdyby nějaký subjekt podal žalobu proti Apple pro porušení patentu". Následující rok, začátkem roku 2009, VESA oznámila, že Mini DisplayPort byl zahrnut do připravované specifikace DisplayPort 1.2. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2009, VESA oficiálně oznámila, že Mini DisplayPort byl přijat. Všechna zařízení používající Mini DisplayPort musí být v souladu s normou 1.1a. AMD vydala speciální variantu své grafické karty Radeon HD 5870 - tzv. Radeon HD 5870 Eyefinity 6 Edition, která obsahuje 2GB GDDR5 paměť, s vyšší hodinovou rychlosti než původní karty, a s šesti Mini DisplayPort výstupy s maximálním rozlišením 5760 × 2160 pixelů (s formátem zobrazení 1080p). S vhodným adaptérem lze Mini DisplayPort použít k připojení obrazovek s VGA, DVI nebo HDMI rozhraní.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rok 2010[editovat | editovat zdroj]

Dne 7. ledna 2010 Toshiba představila notebooky s označením Satellite Pro S500, Tecra M11, A11 a S11, které již měly Mini DisplayPort.

Dne 13. dubna 2010 Apple přidal podporu pro audio výstup za použití Mini DisplayPort na jejich produktové řadě MacBook Pro. Tato přidaná funkce uživatelům umožňuje se snadno připojit na své MacBook Pro, k jejich HDTV pomocí kabelu, kterým se upravuje Mini DisplayPort na HDMI s plnými audio a video funkcemi.

Dne 5. května 2010, společnost HP oznámila, že jejich produktové řady notebooků Envy 14 a Envy 17 budou mít i Mini DisplayPort.

Dne 20. října 2010, společnost Dell oznámila, že jejich produktová řada notebooků XPS 14, 15, a 17 také má i Mini DisplayPort.

Rok 2011[editovat | editovat zdroj]

Dne 24. února 2011, Apple a Intel oznámil nový konektor s názvem Thunderbolt, jako následníka Mini DisplayPortu. Thunderbolt přidává podporu pro PCI Express datovým připojením zároveň při zachování zpětné kompatibility s periferiemi Mini DisplayPortů.

Dne 17. května 2011, společnost Lenovo oznámila, že notebooky ThinkPad X1 obsahují Mini DisplayPort.

Rok 2012[editovat | editovat zdroj]

Dne 15. května 2012, společnost Lenovo oznámila, že notebooky ThinkPad X1 Carbon, X230, L430, L530, T430s, T430, T530, W530 také obsahují Mini DisplayPort.

Dne 18. června 2012, Microsoft oznámila dvě nové zařízení s Mini DisplayPortem.

Rok 2013[editovat | editovat zdroj]

Dne 5 června 2013, Asus oznámil novou N sérii laptopů N550 a N750 s oběma HDMI a Mini DisplayPort.

Kompatibilita[editovat | editovat zdroj]

VESA prohlásila, že s DisplayPortem dostanete ten nejlepší zážitek z vaší LCD, zjednodušuje zobrazení designu a spojení, umožňuje schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat se stávajícími zobrazovacími rozhraní a poskytuje technologický základ k dosažení nových a vzrušujících možností zobrazení."

Nicméně, odstranění portu DVI z MacBook, MacBook Air a MacBook Pro ve prospěch Mini DisplayPortům, a používání Mini DisplayPortů jako video konektory pro nový 24-palcový Cinema Display, může zkomplikovat kompatibilitu:

  • Rozšíření HDCP zakazuje přehrávání některého obsahu, kódovaného DRM na každém monitoru který pro ně nebyl navržen. To zahrnuje nějaký obsah z iTunes Store, který nemá takové omezení, pokud bude přehráváno na Macu bez Mini DisplayPort.
Koncovka kabelu od Mini DisplayPortu
  • Apple Dual-Link DVI nebo VGA adaptéry jsou relativně velké a drahé v porovnání s minulými adaptéry, a zákazníci hlásili problémy s novými adaptéry, jako jsou neschopnost se připojit k externímu displeji. Monitory připojené k Mini DisplayPort prostřednictvím těchto adaptérů může mít rozlišení problémy, nebo se "neprobouzí" ze spánku. (Nicméně, kdyby někdo zažíval tyto problémy s adaptéry DVI od Apple, zkontroloval by kabel použitý pro DVI připojení. Musí to být typ Dual-Link, což není standardní DVI kabel.)
  • Zatímco specifikace DisplayPortu je schopna podporovat digitální audio, starší řada MacBooků z roku 2009 a MacBook Pro není schopna poskytnout zvukový signál přes Mini DisplayPort. Jde to pouze přes USB připojení, Firewire, nebo místo zvukového výstupu. (V dubnu roku 2010 řada MacBook Pro, a předchozí řady z roku 2009 iMac, tuto funkci podporují.) To může představovat problém pro uživatele, kteří mají v úmyslu se připojit své počítače k televizoru s rozlišením HD pomocí Mini DisplayPortů na HDMI adaptér. Chcete-li tento problém vyřešit, někteří výrobci vytvořili dvojí nebo trojí adaptéry, které si napájení pro adaptér z USB portu, videa z Mini DisplayPort, a audio z obou portu USB nebo optického výstupu. Každá z těchto možností končí s jedním zásuvkou HDMI, což umožňuje i video a audio bude směřovat přes jeden HDMI kabel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mini DisplayPort na anglické Wikipedii.