Minaret

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dvojice minaretů mešity v egyptském Asuánu

Minaret (arabsky mizana, manára, מינרט) je součást mešity. Je to věžovitá stavba, nejčastěji štíhlého „tužkovitého“ tvaru, vysoká v průměru okolo 15 metrů, ale u některých mešit i přes 200 m. Nejvyšší minarety mají Velká mešita v Teheránu (230 m) a Mešita Hasana II. v Casablance (210 m). K vidění jsou ale i minarety velmi malé, v některých horských vesničkách nepřesahují 5 m. Nejčastěji jsou samozřejmě kamenné, ale ani dřevo, či dokonce sklo s kovovou konstrukcí není výjimkou. Takové jsou četné hlavně v zemích Západní Evropy.

Vznik a vývoj

Minaret má sloužit ke svolávání k modlitbě. Věž vybíhá přímo z mešity samotné nebo je samostatně (jako v případě chrámu Hagia Sophia). Nahoře je ochoz, kde dříve stával muezzin a svolával věřící k modlitbám, nad ním byla malá stříška na níž byl posazen půlměsíc jako symbol islámu. Na některých místech muezzini nevolají, ale nahradily je moderní reproduktory a megafony, výzva k modlitbě je hlášena z pásky. Přesto je muezzinů mnoho, protože se jedná mezi muslimy o prestižní činnost.

Počty minaretů

  • jeden - mívá většina malých mešit
  • dva - mají větší mešity ve městech
  • čtyři - má Hagia Sofia, Sulejmanova mešita v Istanbulu a další velmi významné mešity
  • šest - má Modrá mešita v Istanbulu, což bylo ve své době porušení zvyklostí
  • devět - má mešita v Mekce, která je poutním místem muslimů.

Minarety v ČR

Podrobnější informace naleznete v článku Minaret (Lednicko-valtický areál).

Jediný se minaret v Česku nachází v Lednicko-valtickém areálu. Byl zde vybudován jako dekorace v době romantismu společně s umělými hradními zříceninami a dalšími stavbami roku 1804. Před několika lety existovaly plány na výstavby několika mešit s minarety i v Česku (Teplice, Orlová), avšak byly zamítnuty nebo zkrachovaly samy.

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu minaret na Wikimedia Commons