Přeskočit na obsah

Mimoni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mimoni
Základní informace
Původní názevMinions
Země původuUSAUSA USA
Jazykangličtina
Délka91 min.
ŽánrAnimovaná rodinná komedie
ScénářBrian Lynch
RežiePierre Coffin
Kyle Balda
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleviz obsazení
ProdukceChris Meledandri
Janet Healy
HudbaHeitor Pereira
StřihClaire Dodgson
Výroba a distribuce
Premiéra11. 6. 2015 (svět)
25. 6. 2015 (Česko)
10. 7. 2015 (USA)
Produkční společnostiIllumination Entertainment
Illumination Mac Guff
DistribuceUniversal Studios
Rozpočet74 milionů $
Tržby1 159 398 397 $
PřístupnostPG, přístupný
Ocenění4 hvězdičky
Předchozí a následující díl
Já, padouch 2 Já, padouch 3
Mimoni na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mimoni je americký 3D počítačově animovaný film z roku 2015, prequel k filmům Já, padouch (2010), Já, padouch 2 (2013) a Já, padouch 3 (2017), přičemž film má také vlastní spin-off Mimoni 2: Padouch přichází. Film vyprodukovala společnost Illumination Entertainment pro Universal Studios. Film měl premiéru v Londýně 11. června 2015 a vydělal přes 1,1 miliardy$ po celém světě. V době vydání se film stal 10. nejvýnosnějším filmem všech dob a druhým nejvýnosnějším animovaným filmem . Film je také pátým nejlépe vydělávajícím filmem roku 2015.

Mimoni jsou panáčci zabarveni do žluté barvy, kteří existovali od počátku věků. Vyvinuli se ze žlutých jednobuněčných organismů a jejich poslání je sloužit největším zločincům historie. Najít si pána bylo jednoduché, ale udržet si ho, zvládali hůře. Sloužili například tyrannosaurovi , kterého dovedli do sopky, knížeti Drákulovi, kterého zabili slunečním světlem nebo například Napoleonu Bonaparte, na kterého vystřelili dělem. Bohužel již dlouho nikomu nesloužili, a tak spadli do hluboké deprese. Zároveň se nacházeli v zemi věčného sněhu a ledu. Pro spásu Mimoňů se tři hrdinové Kevin, Stuart a Bob vydávají na cestu nalézt velkého padoucha. V roce 1968, se dostanou do New Yorku, kde stráví noc v obchodním domě, a náhodou objeví skryté vysílání propagující festival pro všechny zločince a padouchy v Orlandu. Jedou stopem s rodinou Nelsonů, kteří míří na stejné místo jako oni. Dostávají se na festival a potkávají Scarlet Odkráglovou. Scarlet je vezme s sebou do Anglie, mezitím se ostatní mimoni chystají za nimi. Scarlet jim dá úkol, ukrást britské korunovační klenoty. Slíbí, že pokud úkol splní tak je odmění, v opačném případě jim vyhrožuje smrtí. Její manžel Herb, každému dá vynález, který jim pomůže v úkolu. Při vloupání do Toweru jsou téměř chyceni, ale dostanou se k Meči v kamenu, který Bob v rámci sebeobrany vytáhne a stane se králem. Scarlet je rozzuřená, že jí mimoni vzali její sen, a postaví se mimoňům. Bob se vzdává trůnu v její prospěch, Scarlet je i tak uvězní v žaláři, kde je Herb mučí. Mimoňové uniknu s úmyslem omluvit se Scarlet. Poté, co se vydali do Westminsterského opatství, Stuart a Bob přerušují korunovaci nechtěným upuštěním lustru na Scarlet. Ta je chytí a nařídí jejich popravu. Desítky zločinců je hledají, Kevin jde do hospody, kde sedí královna. V televizi vidí Scarlet, která slibuje, že zabije Stuarta a Boba, pokud se Kevin neobjeví do úsvitu. Když ho zločinci stále hledají, vplíží se Kevin do Scarletina domu, aby ukradl zbraně, ale omylem spustí stroj a vyroste z něj gigantický mimoň. Kevin chodí Londýnem, zachraňuje své přátele a bojuje se Scarlet. Mezitím do Londýna přijedou ostatní mimoni. Scarlet se je snaží zneškodnit vypálením střely, avšak Kevin ji polkne. Scarlet a Herb se pokoušejí uniknout se svými raketovými šaty, ale Kevin vzplane. Raketa nakonec exploduje a zdánlivě zabije Kevina, Scarlet i Herba. Mimoni truchlí nad ztrátou svého vůdce, ale Kevin přežije a vrátí se do své normální velikosti. Mladý Gru prchá s korunou na raketovém motocyklu, mimoni běží za ním a rozhodnou se, že Gru je padouch, kterého hledali.

Navazující filmy jsou Mimoni 2: Padouch přichází, Já Padouch, Já padouch 2 a Já padouch 3.

Kevin je ambiciózní a (do jisté míry) chytrý. Vybral si dva mimoně, kteří mu pomohou najít padoucha, kterému by sloužili. Nechybí mu hrdost. Ve filmu se stane obřím mimoněm.

Stuart je první, koho si Kevin vybral na cestu. Velice rád hraje na kytaru. Je zvláštní tím, že jako jediný z mimoní trojky má jenom jedno oko, které se nachází uprostřed. Je často hladový.

Nejmenší a nejroztomilejší mimoník, který se lehce ztratí. Vždy má při sobě svého plyšového medvídka Tima. Dá se říct, že se jedná o mimoní dítě. Ve filmu se stane králem Anglie.

Scarlet Overkill

[editovat | editovat zdroj]

Mimoní trojka zjistila informace o Scarlet Odkráglové na srazu padouchů, a tak pro ni pracovali. Jejich mise byla ukrást britské korunovační klenoty, aby se Scarlet mohla stát anglickou královnou. Stala se z ní nejlepší padouška, je originální tím, že i jako špičkový padouch je žena. V originálním znění ji nadabovala Sandra Bullock.

Seznam původních dabérů animovaných postaviček.

Pierre Coffin Kevin, Stuart, Bob a ostatní Mimoni
Sandra Bullock Scarlet Overkill
Jon Hamm Herb Overkill
Michael Keaton Walter Nelson
Allison Janney Madge Nelson
Steve Coogan Professor Flux
Geoffrey Rush vypravěč
Jennifer Saunders Alžběta II.
Hiroyuki Sanada Dumo the Sumo
Steve Carell mladý Gru
Michael Beattie Walter Nelson Jr.
Katy Mixon Tina Nelson

České znění

[editovat | editovat zdroj]
Zdeněk Štěpán Kevin, Stuart, Bob a ostatní Mimoni
Ivana Chýlková Scarlett Odkráglová
Jan Vondráček Herb Odkrágl
Vlastimil Zavřel Walter Nelson
Jana Zenáhlíková Madge Nelsonová
Jiří Klem vypravěč
Radka Stupková Alžběta II.
Jiří Lábus mladý Gru
Jiří Krejčí Walter Nelson Jr.
Eliška Nezvalová Tina Nelsonová

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]