Miloš Hynšt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doc. Miloš Hynšt
Narození 19. prosince 1921
Chudobín
Úmrtí 1. listopadu 2010 (ve věku 88 let)
Ocenění Cena města Brna (2000)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Miloš Hynšt (19. prosince 1921 v Chudobíně1. listopadu 2010) byl český herec, divadelní režisér, organizátor, publicista a divadelní pedagog.

Studium herectví dokončil v roce 1944 na brněnské konzervatoři, kde kromě toho také vystudoval i hru na klavír. Od roku 1944 vystupoval nejprve jako herec v Horáckém divadle, které v té době bylo nacisty donuceno přesídlit z Třebíče do Jihlavy. Zde se také začal aktivně věnovat i divadelní režii. Po dvou letech ale přesídlil zpět do Brna do někdejšího Svobodného divadla.

V roce 1947 se stal ředitelem Horáckého divadla v Jihlavě, zde působil 4 roky, poté se v roce 1951 stal šéfem činohry ve Státním divadle Ostrava. V lednu 1959 se stal šéfem brněnské Mahenovy činohry a začal pedagogicky působit na brněnské Janáčkově akademii múzických umění, kde se stal vedoucím její divadelní katedry, jeho tehdejšími nejbližšími spolupracovníky zde byli, mimo jiné, Evžen Sokolovský a Bořivoj Srba.

Na počátku 70. let v době probíhající normalizace byl donucen odejít ze školy i z divadla a byl donucen odejít do Slováckého divadla v Uherském Hradišti. V roce 1981 pak přešel do Divadla pracujících Gottwaldov.

Po sametové revoluci v roce 1989 opět působil v brněnském Mahenově divadle a opět vyučoval na Janáčkově akademii múzických umění a věnoval se i publikační činnosti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]