Miles Gordon Technology

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miles Gordon Technology
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formasoukromá společnost
Datum založeníčerven 1986
Datum zánikučerven 1990
Adresa sídlaCambridge, Spojené království
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miles Gordon Technology plc. (MGT) byla založena v roce 1986 dvěma zaměstnanci firmy Sinclair Research, Alanem Milesem a Bruce Gordonem poté, co byla jejich mateřská firma prodána Amstradu. MGT vyráběla HW doplňky pro počítač Sinclair ZX Spectrum, z nichž nejznámější jsou disk. interface Disciple a jeho nástupce +D. V roce 1989 firma MGT uvedla na trh veřejností dlouho očekávané vylepšené Superspectrum, počítač Sam Coupé. Jeho výroba a nástup byl financován z prostředků získaných prodejem práv k populárnímu disk. řadiči +D firmě Datel Electronics Ltd. V roce 1990 však byla na MGT pro finanční potíže uvalena nucená správa a většinu aktiv odkoupila Sam Computers Ltd., kterou založili opět Miles a Gordon. Tato společnost existovala do roku 1992, kdy byla prodána firmě West Coast Computers.

Rozšířené výrobky MGT jsou: diskové řadiče Disciple (navazující na ZX Interface I) a +D (vycházející z Disciple, avšak bez RS-232 a síťového rozhraní), MGT Lifetime Disc Drive, interface TwoFace. Od roku 1989 pak počítač SAM Coupé a jeho doplňky (IF Messenger pro spojení s počítačem ZX Spectrum, RS-232, Centronics, SAMBUS s RTC, ext. 1 MB RAM, mouse IF, IF Kaleidoscope).

První výrobek, Disciple byl vybaven operačním systémem GDOS, z něhož vycházejí další kompatibilní systémy, jako G+DOS, UNIDOS a BetaDOS a systémy SAMDOS, MasterDOS a BDOS počítače Sam Coupé. Na ZX Spectru 48K/128K je dnes tento standard dostupný i pro moderní IDE interface DivIDE.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]